Święto Bożego Ciała, zwane również uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzimy 3 czerwca. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, obchody mogą różnić się od tych, które znamy w tradycyjnej formie. Kurie w Polsce wydają komunikaty odnośnie organizacji tegorocznych uroczystości. Co już wiadomo?
Biskup Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski przypomniał, że procesje Bożego Ciała należy w tym roku zorganizować przy zachowaniu obowiązujących norm sanitarnych. Zalecił, aby ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym "uzgodnić z odpowiednimi władzami" i służbami sanitarnymi - podaje portal stacja7.pl.
Co więcej, w miastach, w których jest kilka parafii, należy zrezygnować z organizowania wspólnej procesji, a zdecydować się na rozwiązanie, zgodnie z którym każda parafia powinna zorganizować obchody we własnym zakresie.
O organizacji procesji w poszczególnych parafiach decydują proboszczowie, ale w przypadku wyjścia na ulice powinni powiadomić władze samorządowe oraz skonsultować się z miejscowym sanepidem - informuje portal.
Kuria kaliska prosi kapłanów, by ci organizowali procesje na świeżym powietrzu i nie rezygnowali z tradycyjnych form liturgicznych. Kuria częstochowska również zaleca, by procesje odbywały się na terenie przykościelnym. "W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej" - czytamy w komunikacie kurii.
Z kolei diecezja kielecka rezygnuje z organizacji procesji po czterech ołtarzach ustawionych w centrum miasta. Diecezja płocka i biskup elbląski pozostawiają podjęcie decyzji proboszczom danych parafii. Dodatkowo w komunikacie kurii podano, że wiernym należy zorganizować możliwość całodniowego uczestnictwa w adoracji Bożego Ciała oraz możliwości skorzystania z sakramentu spowiedzi.
Diecezja sandomierska zaleciła, aby organizację procesji z okazji Bożego Ciała w 2021 r. przeprowadzić na terenie przykościelnym. W komunikacie wydanym przez diecezję ogłoszono, że należy unikać organizacji jednej procesji przez kilka parafii w Sandomierzu. W opinii diecezji, jeśli procesja ma być zorganizowana ulicami miasta bądź na terenie wioski - szczegóły organizacyjne należy uzgodnić z sanepidem bądź odpowiednimi władzami.
Informacje o organizacji uroczystości z okazji Bożego Ciała 2021 wydała także kuria diecezjalna w Łowiczu. Jak podaje portal gosc.pl, procesja Bożego Ciała, która odbywa się w Łowiczu, od 2014 roku znajduje się na liście arcydzieł ustnego oraz niematerialnego dziedzictwa UNESCO. W komunikacie kurii łowickiej można przeczytać, że tegoroczna uroczystość będzie zorganizowana zgodnie "z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi i przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy procesji proszeni są o zachowanie dystansu społecznego nie mniejszego niż 1,5 m, a tam, gdzie byłoby to niemożliwe o zasłonięcie ust i nosa maseczką".