Opole. Proboszcz zainwestował pieniądze wiernych w kryptowaluty. "Padł ofiarą oszustów"

Proboszcz z Opola postanowił bez wiedzy swoich parafian zainwestować ich pieniądze w kryptowaluty. Duchowny chciał w ten sposób zgromadzić środki potrzebne na remonty w parafii. Mężczyzna padł jednak ofiarą oszustów i stracił wszystkie pieniądze - informuje Radio Opole.

Duchownego, z funkcji proboszcza parafii św. Jana Nepomucena w Opolu-Sławicach, odwołała kuria, a jego miejsce zajął administrator. Wierni dowiedzieli się o "inwestycji" swojego proboszcza podczas ogłoszeń kończących mszę świętą. Proboszcz odczytał list do wiernych, w którym wyjaśnił sytuację i pożegnał się ze swoimi parafianami.

Zobacz wideo Poród w godzinach szczytu i w wielkim korku? Musiała interweniować policja

Opole. Ksiądz zainwestował w kryptowaluty. "Ktoś go po prostu oszukał"

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik diecezji opolskiej, wyjaśnił w rozmowie z Radiem Opole, że duchowny  "dał się zwieść bardzo modnym spekulacjom na kryptowalutach". - Ktoś go po prostu oszukał. Zainwestował w to swoje pieniądze, pieniądze parafii oraz parafian, od których pożyczał. Liczył na to, że zgromadzi pieniądze na remonty parafialne. Okazało się, że padł ofiarą oszustów - podkreślił.

Adam Niedzielski Niedzielski o wstrzymaniu refundacji leku na raka. "Nikt nie miał świadomości"

Biskup diecezji natychmiast podjął decyzję o odwołaniu proboszcza, który zadeklarował, że postara się jak najszybciej spłacić długi. Duchowny przekazał listę wiernych, od których pożyczał pieniądze. Podkreślił również, że sprzeda swój samochód na poczet długów. Ks. Joachim Kobienia powiedział, że diecezja "będzie z pewnością nadzorować spłatę tych długów".

Ile pieniędzy stracił opolski proboszcz? Dokładna suma nie jest znana. Ks. Kobienia przekazał, że duchowny będzie spłacał zadłużenie "przez wiele lat, ale już nie jako proboszcz". Jak podaje "Nowa Trybuna Opolska" wstępnie ustalono, że parafia straciła co najmniej 16 tys. zł. Sprawa księdza inwestującego w kryptowaluty nie została jedna przekazana organom ścigania. Na skierowanie sprawy na drogę sądową na razie nie zdecydowali się również wierni.

Pogrzeb Kristiny zamordowanej w Mrowinach Jakub A. odpowie za zabicie 10-letniej Kristiny z Mrowin. "Wrogi, sadystyczny"

Więcej o: