Śmierć 10-letniej Kristiny z Mrowin. 24-letni Jakub A. oskarżony o zabójstwo. "Wrogi, sadystyczny"

24-letni Jakub A. stanie przed sądem oskarżony o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin (woj. dolnośląskie). Jak poinformowała prokuratura, w trakcie niemal dwuletniego śledztwa przebadano kilkaset śladów biologicznych, a wielu biegłych wydało opinie, które nie pozostawiają wątpliwości, że mężczyzna zamordował dziewczynkę. Grozi mu dożywotnie więzienie.

Do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął 21 maja akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A. Mężczyzna odpowie za zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin w woj. dolnośląskim. Dziewczynka zaginęła tuż po wyjściu ze szkoły.

- W drodze powrotnej ze szkoły, pokrzywdzona wsiadła do samochodu A., znajomego rodziny. Oskarżony wywiózł ją do lasu, gdzie działając ze szczególnym okrucieństwem, dokonał zbrodni zabójstwa - relacjonował w rozmowie z TVN24 Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy

Zobacz wideo Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Jakub A. został oskarżony o zamordowanie 10-latki po żmudnym śledztwie

Jak tłumaczył Orepuk, podczas eksperymentu procesowego 24-latek miał szczegółowo opowiedzieć o tym, co się stało oraz ujawnić okoliczności, o których wiedzieć mógł tylko sprawca zabójstwa. Jego słowa znalazły także potwierdzenie w pozostałych dowodach, które udało się zgromadzić śledczym. Przebadanych zostało kilkaset śladów biologicznych. 

- W toku śledztwa uzyskano kilkadziesiąt opinii z różnych dziedzin, w tym 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii - wymieniał Orepuk. 

Jakub A. prowadzony na przesłuchanieZabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Śledczy poprosili o pomoc Amerykanów

Jakub A. ma zaburzenia osobowości: wrogość, cechy sadystyczne. Ale w momencie zabójstwa był poczytalny

Biegli psychiatrzy ustalili, że mężczyzna z pewnością był poczytalny w momencie zabójstwa, dlatego może odpowiadać za zbrodnię. - Biegli psychologowie stwierdzili u Jakuba A. zaburzenia osobowości polegające m.in. na dużym nasileniu wrogości i nienawiści wobec otoczenia, a także cechy sadystyczne oraz fantazje o dokonywaniu zabójstw innych ludzi. W ocenie biegłych stwierdzone zaburzenia osobowości wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez oskarżonego podobnych czynów w przyszłości - podał prokurator Orepuk, cytowany przez RMF24 za PAP. 

Obrońcą Jakuba A. jest Katarzyna Bórawska, która w rozmowie z TVN24 podkreślała, że klient wyraził "żal i skruchę". - Prosi także o niedokonywanie ocen moralnych jego czynów z uwagi na fakt, że od ponad roku uczęszczał na terapię psychologiczną. Dodatkowo leczył się na własną rękę środkami psychotropowymi - mówiła. 

Zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin

10-letnia Kristina została zamordowana w czerwcu 2019 roku. Dziewczynka wyszła ze szkoły w centrum Mrowin, od domu dzielił ją zaledwie kilometr. Po raz ostatni widziana była 200 metrów od domu. Kiedy nie wróciła ze szkoły, zaniepokojona rodzina zgłosiła zaginięcie.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Tak policja zatrzymywała podejrzanego 22-latkaZabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin. Biegli uznali Jakuba A. za poczytalnego

Po kilku godzinach jej ciało odnaleziono w lesie, kilka kilometrów od Mrowin. Przyczyną śmierci były liczne rany kłute klatki piersiowej oraz szyi. Początkowo informowano, że zbrodnia miała motyw seksualny. Opcja ta została jednak wykluczona - sprawca zdarzenia upozorował taką wersję, by zmylić prowadzących dochodzenie. Jak informuje swidnica.naszemiasto.pl, znajomy rodziny miał zabić dziewczynkę, ponieważ uważał, że stoi ona na przeszkodzie w realizacji jego planu, którym było związanie się z jej matką. Po kilku dniach został zatrzymany i przyznał się do zabójstwa. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności

Więcej o: