Prof. Andrzej Horban zdjął maseczkę na konferencji prasowej. Co na to przepisy?

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19 i członek Rady Medycznej, zdjął maseczkę już na samym początku swojego wystąpienia na czwartkowej konferencji prasowej. Czy złamał obowiązujące przepisy?

W czwartek odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka, prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego, a także doradcy premiera do spraw COVID-19 i przewodniczącego Rady Medycznej Andrzeja Horbana. Ten ostatni już na początku swojego przemówienia zdjął maseczkę. - Zdejmę już tę maskę na wszelki wypadek, bo jednak jestem zaszczepiony - stwierdził. Reporterka TVN24 zapytała, czy jego zachowanie to zapowiedź zmian dotyczących zakrywania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach.

. Czy będzie aż tak źle? Nowe scenariusze pandemii w Polsce

Po pierwsze, my jesteśmy zaszczepieni, w pomieszczeniach zamkniętych, po drugie - jesteśmy w odległości tak, jak przykazano, czyli co najmniej 1,5 metra. W związku z tym to jest dopuszczalne w przypadku osób zaszczepionych. Myślę, że z decyzjami dotyczącymi zniesienia tego typu obowiązków czy zaleceń należy jednak poczekać do rozwoju sytuacji, zobaczenia, czy ta liczba zakażeń będzie u nas rosła

- odpowiedział prof. Andrzej Horban.

Przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa

Wśród aktualnych zasad i ograniczeń rząd wymienia m.in. noszenie maseczki lub innej zasłony. "Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju" - czytamy na stronie internetowej gov.pl. W związku z tym maseczkę trzeba nosić między innymi na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyb  że pracodawca postanowi inaczej), w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni. a oprócz tego w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Śmiertelne żniwo koronawirusa w Brazylii Śmiertelne żniwo koronawirusa w Brazylii wśród dzieci. Lekarze nie diagnozują najmłodszych chorych na COVID-19

Maseczkę można z kolei zdjąć na otwartej przestrzeni, czyli na przykład w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, czy w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Więcej o: