Mariusz Błaszczak: Polska kupi od Turcji 24 drony bojowe. Pierwszy zestaw w 2022 roku

Polska kupi 24 drony bojowe od tureckiego przemysłu. Pierwszy z czterech zestawów trafi na wyposażenie naszego wojska już w 2022 roku - powiedział w Polskim Radiu24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Bezzałogowce Bayraktar TB2 będą uzbrojone w rakiety przeciwpancerne.

Szef MON dodał, że umowa z tureckim przemysłem zbrojeniowym przewiduje również pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Serwisowaniem bezzałogowych samolotów będzie zajmowało się - jak zaznaczył minister Mariusz Błaszczak - "wojskowe przedsiębiorstwo". Umowa zostanie zawarta z pominięciem przetargu, w ramach tak zwanej pilnej potrzeby operacyjnej.

Zobacz wideo Żelazna Kopuła niszczy w powietrzu rakiety Hamasu. Izraelskie wojsko pokazało nagranie z Tel Awiwu

Błaszczak podkreślił w Polskim Radiu 24, że "do Wojska Polskiego trafi broń, która dotychczas nie była na wyposażeniu polskich sił zbrojnych". - Bezpilotowce to broń sprawdzona, skuteczna i odstraszająca potencjalnego agresora - ocenił. 

Bayraktar TB2 w barwach lotnictwa UkrainyBłaszczak znów "bez trybu". Teraz tureckie drony

Mariusz Błaszczak potwierdził zakup dronów z Turcji

Szef MON podkreślił, że "polskie firmy nie produkują bezpilotowców o takiej klasie jaka zostaje właśnie teraz zakupiona dla polskich sił zbrojnych". - Po prostu w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego nie ma takiej broni. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego to oczywiście, wtedy bardzo poważnie rozważymy kupienie takiej broni - stwierdził. 

Szczepionka przeciw COVID-19Instytut Roberta Kocha: Wielka Brytania "strefą mutowania koronawirusa"

Drony Bayraktar TB2, które planuje kupić polski MON, to bezzaogowce sprawdzone między innymi w konfliktach w Libii, Syrii oraz w walkach o Górski Karabach. Wcześniej kierownictwo resortu obrony nie sygnalizowało chęci kupna konkretnych modeli dronów. Mówiło się jedynie, że trwa rozeznanie rynku w ramach programu o kryptonimie "Gryf". Na koniec ubiegłego roku Inspektorat Uzbrojenia informował jedynie, że faza analityczna dobiega końca i jest coraz bliżej ogłoszenia przetargu.

Umowę w sprawie zakupu tureckich dornów podpiszemy w najbliższy wtorek w czasie oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Turcji.

Więcej o: