W Warszawie zawyły syreny alarmowe. Wyjaśniamy dlaczego

Od poniedziałku 17 maja do czwartku 21 maja w województwie mazowieckim zaplanowane są ćwiczenia. W związku z tym mieszkańcy mogą usłyszeć syreny alarmowe. Co oznaczają?

"W dniach 17-21 maja br. na terenie województwa mazowieckiego planowane jest uruchomienie syren alarmowych wchodzących w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania. Będzie to trening systemu wczesnego ostrzegania towarzyszący ćwiczeniu RENEGADE– SAREX-21" - napisano w weekend w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

Zobacz wideo Ćwiczenia ukraińskiego wojska. Ukraińscy żołnierze trenowali na poligonie w pobliżu Kijowa pod okiem amerykańskich doradców

Warszawa. Ćwiczenia sprawdzą system ostrzegania i alarmowania ludności

W trakcie ćwiczeń uruchomiony zostaje trzyminutowy, modulowany dźwięk syren, który sygnalizuje ogłoszenie alarmu o zagrożeniu z powietrza. Później pojawi się kolejny sygnał, oznaczający \odwołanie alarmu - tym razem będzie to trzyminutowy, ciągły dźwięk syren.

"Ponadto emitowane będą komunikaty głosowe o przebiegu ćwiczenia, informujące o rozpoczęciu treningu oraz próbie systemu ostrzegania i alarmowania (...). W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności - dodaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki. 

"Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego" - napisano na koniec komunikatu. 

Więcej o: