Pogoda na lato 2021. Ekstremalne upały na południu Europy. A jak będzie w Polsce?

Meteorolodzy z AccuWeather ostrzegają przed silnymi upałami, jakie nawiedzą Europę w letnich miesiącach. Według wstępnych prognoz temperatura w Polsce nie powinna odbiegać od normy. Polskie lato zapowiada się głównie deszczowo.

Amerykańscy synoptycy z serwisu AccuWeather sporządzili prognozę pogody na nadchodzące lato. Choć do długoterminowych prognoz należy podchodzić ostrożnie, amerykański portal słynie z wiarygodnych przewidywań.

DLOKRPogoda na koniec maja. Fala "rześkich, atlantyckich mas powietrza"

Pogoda na lato 2021. Ekstremalne upały na południu kontynentu

Największe upały czekają kraje położone na południowym zachodzie i w południowo-środkowej części Europy. Temperatura w letnich miesiącach ma tam jednak nie odbiegać od normy. W czerwcu mieszkańcy tego regionu mogą spodziewać się 21-26 stopni Celsjusza, a w lipcu -  26-34 stopni. Możliwe będą także bardziej ekstremalne upały, gdy termometry wskażą ponad 40 stopni. Nieznaczne ochłodzenie powinno nadejść w sierpniu. Meteorolodzy ostrzegają przed niskim poziomem opadów i spowodowaną tym suszą.

Pogoda na wakacje 2021. Jakie będzie lato w Polsce?

W miarę jak burze będą przesuwały się na północ, ciepło będzie się rozprzestrzeniać nad południową częścią Wielkiej Brytanii, północną Francją, Belgią, Niemcami, południową Polską, Ukrainą i krajami bałkańskimi. Jednak ekspansja cieplejszej pogody nie będzie konsekwentna na tych obszarach.

- Na Zachodzie i na Wschodzie może panować upał, ale nigdy w tym samym czasie - powiedział starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys. - Rzadko zdarza się, by upał był tak powszechny. Jest bardziej prawdopodobne, że ciepło będzie pojawiać się falami - dodał.

Jacht Polskiej Fundacji Narodowej z żółtym żaglem i napisem 'Abu Dhabi Ocean Racing)PFN. "Zamiast polskiego orła na żaglu pręży się arabski jastrząb"

Jakiej pogody w lato mogą spodziewać się mieszkańcy Polski? Według prognoz synoptyków z AccuWeather nie będziemy nękani długimi upałami. Nie jest spodziewana także susza, bowiem letnie miesiące zapowiadają się głównie deszczowo. Nad naszym krajem będą pojawiały się kolejne niże atlantyckie, a wraz z nimi deszcz i burze.

Serwis informuje, że temperatury w Polsce będą bliskie normalnym lub nieco niższe (jako normę AccuWeather podaje wartości 21-26 stopni). Zgodnie z ich prognozą, termometry wskażą 19-21 stopni na plusie w czerwcu, 21-25 stopni w lipcu oraz 19-21 stopni w sierpniu.

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"
Więcej o: