Śląsk. Nocek orzęsiony, rzadki gatunek nietoperza, zagnieździł się na strychu

W budynku w Łazach (woj. śląskie) w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pojawiła się kolonia nietoperzy. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest to bardzo rzadki gatunek tego ssaka - nocek orzęsiony.

Nocek orzęsiony jest jednym z najrzadszych gatunków nietoperzy w kraju. Ssaki z tego gatunku są chronione przez prawo krajowe, dyrektywę siedliskową UE oraz konwencję berneńską i konwencję bońską.

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Niezwykle rzadki gatunek nietoperza - nocek orzęsiony na strychu w Łazach

Jura Krakowsko-Częstochowska to region, w którym żyje wiele nietoperzy, głównie w jaskiniach, choć mieszkają również na strychach, tak jak te znalezione przez właściciela budynku w Łazach. Mężczyzna przekazał, że już od kilku lat, kiedy zima dobiega końca, nietoperze przylatują z jaskiń i zadamawiają się na poddaszu. W końcu właściciel budynku postanowił zrobić coś z nieproszonymi gości i zawiadomił Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Choć mężczyzna jest pozytywnie nastawiony do nietoperzy, to licząca kilkadziesiąt osobników kolonia stała się niemałym problem. Liczne odchody nietoperzy wydzielały nieprzyjemny zapach. O sprawie dowiedzieli się pracownicy Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy rozpoznali na zdjęciach opublikowanych przez mężczyznę w mediach społecznościowych nietoperze z gatunku nocek orzęsiony.

Nowa kolonia zagrożonego gatunku - będą starania o pozyskanie funduszy na zabezpieczenie budynku

"Jakież było zdziwienie Prezesa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy (OTON) Błażeja Wojtowicza, gdy właściciele budynku zgłaszający problem z kolonią nietoperzy przesłali zdjęcia. Chociaż identyfikacja gatunków nietoperzy na podstawie zdjęć jest bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa, tym razem nie było wątpliwości, nietoperze na zdjęciu to nocki orzęsione!" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Teraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy podejmie starania o zdobycie funduszy oraz zabezpieczenie budynku przed niekorzystnym oddziaływaniem kolonii nietoperzy na nieruchomość. "Ponadto zaplanowano wykonanie przegrody oddzielającej część strychu zajętą przez nietoperze oraz wykonanie adaptacji zapewniających lepsze warunki nietoperzom, które na strychu rodzą i wychowują swoje młode" - wyjaśniają pracownicy uniwersytetu.

I dodają, że "nie będzie to pierwszy przypadek działań dotyczących kolonii rozrodczych na strychach budynków". Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" od wielu lat prowadzi program ochrony podkowca małego (innego zagrożonego nietoperza). W ramach tego programu wyremontowano strychy wielu budynków sakralnych, zakładając dużym kosztem nowe miedziane pokrycia dachowe. Zapewnia to dobre warunki koloniom rozrodczym nietoperzy, jednocześnie zabezpiecza cenne, często zabytkowe obiekty.

Więcej o: