Wałbrzych. Wojewoda unieważnił decyzję ws. obowiązkowych szczepień. "To nie jest miasto-państwo"

Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, unieważnił w środę decyzję wałbrzyskich radnych o obowiązkowych szczepieniach przeciw koronawirusowi wszystkich mieszkańców powyżej 18 lat. - Niestety Rada Miejska Wałbrzycha zachowuje się trochę jak parlament, a nie jak rada miejska. Mimo dużych sukcesów Wałbrzycha nie jest to jeszcze miasto-państwo - powiedział Obremski.

Z inicjatywy prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja 29 kwietnia miejscy radni przyjęli uchwałę o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców Wałbrzycha powyżej 18. roku życia oraz osób pracujących w mieście. Dodatkowo radni chcieli, aby minister zdrowia wpisał COVID-19 na listę chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Wojewoda unieważnił decyzję ws. obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 w Wałbrzychu

W środę uchwała rady miasta została odrzucona przez wojewodę dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. - Oczywiście jestem przekonany, że intencje uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha były wzniosłe, ważne i służące walce z pandemią, choć oczywiście słyszę też głosy, że być może ta uchwała jest przeciwskuteczna - powiedział wojewoda dolnośląski na nagraniu "Gazety Wyborczej", która była na ogłoszeniu decyzji w sprawie szczepień.

Roman Szełemej Prezydent Wałbrzycha o ludziach kwestionujących pandemię. "Przerażające"

Jarosław Obremski dodał także, że "niestety Rada Miejska Wałbrzycha zachowuje się trochę jak parlament, a nie jak rada miejska. Mimo dużych sukcesów Wałbrzycha nie jest to jeszcze miasto-państwo. Polska w konstytucji określana jest jako państwo unitarne, czyli nie ma możliwości - oprócz tego co jest delegowane na poziom rad miejskich - tworzenia odrębnych przepisów prawa" - uzasadnił swoje postanowienie.

Jak donosi "GW", prezydent miasta Wałbrzycha Roman Szełemej odniósł się już do decyzji wojewody. - Potrzebna jest chwila na przeanalizowanie uzasadnienia. Jesteśmy jednak zawiedzeni taką interpretacją tej uchwały. Ponieważ ona w sposób świadomy nie zawierała elementów penalizujących i ma charakter pewnego apelu o solidarności społecznej, w której odnosimy się do dobra wspólnego, jakim jest zdrowie mieszkańców - zauważył prezydent. I dodał, że nie wyklucza odwołania od decyzji wojewody dolnośląskiego. 

Prezydent Wałbrzycha: Zaszczep się i zgarniaj bonusy!

Na Facebooku Szełemeja 17 maja pojawił się post zachęcający mieszkańców miasta do szczepienia się przeciw koronawirusowi. "Zaszczep się i zgarniaj bonusy! Na wszystkich mieszkańców Wałbrzycha, którzy zaszczepili się przynajmniej pierwszą dawką przeciwko COVID-19 czekają specjalne bonusy!" - zachęcał prezydent Wałbrzycha.

Szczepienia w Wałbrzychu Szełemej o uchwale ws. obowiązkowych szczepień. "Już przyniosła skutek"

Według informacji przekazanych przez włodarza miasta osoby zaszczepione przynajmniej jedną dawką za bilety do miejskich instytucji zapłacą tylko połowę ceny. "Tym sposobem za zwiedzanie Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki zapłacimy 15 zł, a godzina na siłowni w Aqua Zdrój - Największy kompleks sportowo-rekreacyjny w Sudetach będzie kosztowała jedynie 7 zł" - wyliczał prezydent. 

Więcej o: