IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia. Możliwe podtopienia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty drugiego i trzeciego stopnia dla kilku zlewni i rzek na południu Polski. Najgroźniejsza sytuacja występuje w rejonie rzeki Mała Wisła. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia, zwłaszcza że w środę również zapowiadane są opady deszczu i burze.

Sytuacja hydrologiczna na południu Polski staje się niebezpieczna, w wielu miejscach może dojść do podtopień. Synoptycy wydali właśnie ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia dla województwa łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego

Zobacz wideo Sposób na powodzie? Miasta, które wchłaniają wodę

Synoptycy z IMGW wydali ostrzeżenia hydrologiczne dla kilku rzek i zlewni

Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje w województwie śląskim i małopolskim na rzece Mała Wisła od zb. Goczałkowice po ujście Przemszy. "W związku ze spływem wód opadowych oraz zwiększonym odpływem ze zbiornika Goczałkowice na Małej Wiśle w profilach Goczałkowice i Jawiszowice spodziewane są przekroczenia stanów alarmowych. Na Małej Wiśle w profilu Bieruń Nowy zostanie przekroczony stan ostrzegawczy" - wyjaśniają synoptycy IMGW. Alert ma obowiązywać od 18 do 19 maja.

IMGW wydało alert pomarańczowy dla kilku zlewni położonych na południu kraju w województwach:

  • łódzkim: na stacji Mstów (Warta) oraz Kręciwik (Warta) przewidywane jest tam przekroczenie stanu ostrzegawczego z powodu spływu wód opadowych.
  • opolskim: w Krapkowicach i Ujściu Nysy Kłodzkiej przewidywane są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Alert obowiązuje od południa 18 maja do południa 19 maja.
  • opolskim i dolnośląskim: na rzece Odrze poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej według synoptyków lokalnie wzrastają wody do strefy wysokiej, z kolei w Brzegu oraz w Oławie prognozowane jest przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od 17 do 19 maja.
  • małopolskim i świętokrzyskim: na Wiśle od ujścia Dunajca do ujścia Wisłoki. "W związku z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody, w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w profilach Karsy oraz Szczucin" - ostrzega IMGW i dodaje, że "w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska Ostrzeżenie może ulec zmianie". Ostrzeżenia obowiązują od 18 do 19 maja.
  • małopolskim: na rzece Wiśle od ujścia Przemszy po ujście Dunajca w wyniku przemieszczania się fali wezbraniowej poziom wody może wzrosnąć do strefy stanów wysokich, a miejscami prognozowane są przekroczenia stanów ostrzegawczych na odcinku od ujścia Przemszy po ujście Dunajca. Alert obowiązuje od 18 do 19 maja.
  • śląskim i świętokrzyskim: ostrzeżenie obowiązuje dla zlewni Pilicy, gdzie przewiduje się dalszy wzrost stanu wody w rzekach, z kolei w Januszewicach na Czarnej Włoszczowskiej poziom wody będzie wzrastał przy przekroczonym stanie ostrzegawczym. Wydane ostrzeżenie obowiązuje od południa 18 maja do południa 19 maja.
  • śląskim: w związku ze spływem wód opadowych na stacji Mstów i Kręciwik prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Podobnie w zlewniach Przemszy, Brynicy, Małej Wisły oraz Soły. Ostrzeżenie według danych IMGW ma obowiązywać od 18 do 19 maja.

GrenlandiaGrenlandia na krawędzi. Topnienie lodu może być wkrótce nieodwracalne

Co oznaczają zagrożenia drugiego i trzeciego stopnia?

Jak czytamy w komunikacie IMGW, alert pomarańczowy, (ostrzeżenie drugiego stopnia) wskazuje na to, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych". Z kolei alert czerwony (ostrzeżenie trzeciego stopnia) wskazuje, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Co dalej z pielgrzymkami w czasie pandemii? GIS wydał wytyczne (zdjęcie ilustracyjne)Boże Ciało. Co z pielgrzymkami w czasie pandemii? GIS wydał wytyczne

Prognoza pogody na środę 

Według prognoz synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę będzie pochmurnie i z przelotnymi opadami deszczu, a po południu może zagrzmieć. "Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 15 mm oraz wiatr w porywach do 65 km/h" - czytamy w komunikacie instytutu. Temperatura maksymalna w Polsce będzie się wahać od 12 do 17 stopni. Najcieplej będzie w województwie śląskim, małopolskim oraz podkarpackim.

Więcej o: