Gdzie jest burza? IMGW wydało alerty. Ostrzega przed silnymi opadami deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dotyczące intensywnych opadów deszczu i burz. Na wyładowania atmosferyczne powinni być przygotowani mieszkańcy centralnej i południowej Polski.

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z intensywnymi opadami deszczu dla województwa kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodnich powiatach województwa podkarpackiego oraz większości powiatów województwa małopolskiego i śląskiego. Alerty obowiązują do godziny 12 lub 14.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Gdzie jest burza? IMGW wydało alerty dla pięciu województw

Poza wspomnianymi regionami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnym deszczem. Drugi stopień alertu wydany został dla południowych powiatów województwa śląskiego i małopolskiego. Mieszkańcy powiatów pszczyńskiego, bielskiego (w tym Bielska-Białej), żywieckiego, cieszyńskiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego muszą spodziewać się od 50 mm do 80 mm opadów. 

W dalszej części dnia burze wystąpią także na Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w  północnych częściach Mazowsza i Lubelszczyzny. Burzom będzie towarzyszyć porywisty wiatr, który osiągnie prędkość nawet do 72 km/h.

Pogoda. Intensywne opady deszczu na południu

Jak informuje IMGW, bliżej godzin popołudniowych opady będą słabnąć, by w godzinach wieczornych stać się lokalnymi, przelotnymi opadami. Dziś na ogół pogoda będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Na zachodzie i północnym wschodzie obojętne warunki biometeorologiczne pogorszą się do niekorzystnych - podaje IMGW.

Burza w WarszawieIMGW alarmuje. Rzeki mogą osiągać poziom ostrzegawczy

Dziś najchłodniej na południu Polski. W południe w Kielcach będzie tylko 10 stopni, zaś w Katowicach, Krakowie i Rzeszowie, termometry wskażą 12 stopni. Najcieplej w Warszawie i Łodzi, gdzie temperatura wyniesie 19 stopni. W Tatrach śnieg i temperatura od 10 stopni na pogórzach.

Pogoda na dziś - wtorek 18 maja (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na dziś - wtorek, 18 maja. Kolejne burze, a w Tatrach śnieg

Więcej o: