Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed ulewnym deszczem i groźnymi burzami z gradem

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed ulewnym deszczem dla części kraju. Miejscami może spaść nawet do 50 mm. Niewykluczone, że pojawią się także groźne burze z opadami deszczu i gradu.

"Dziś pochmurnie. Lokalnie burze z opadami do 20 mm. Na Górnym Śląsku i w Małopolsce deszcz o natężeniu umiarkowanym - prognozowana wysokość opadów do 25 mm. W Tatrach deszcz przechodzący w śnieg. Temperatura maks. od 10 st. C do 22 st. C. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h" - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze. 

Pogoda. Alerty pogodowe przed ulewnym deszczem

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla województw:

W województwie śląskim alerty będą ważne od godziny 7.00 w poniedziałek do 9.00 we wtorek. Prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadu to ok. 30-50 mm. 

W pozostałych regionach ostrzeżenia będą ważne od godziny 18.00 w poniedziałek do 14.00 we wtorek. Opady deszczu będą miały natężenie umiarkowane, okresami silne z całkowitą sumą opadów od 30 do 50 mm. 

PogodaPogoda na dziś - poniedziałek, 17 maja. Będzie deszczowo i pochmurnie

Pogoda. W poniedziałek w kraju mogą pojawić się również burze 

Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że groźne burze z gradem mogą pojawić się w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniej części warmińsko-mazurskiego i północno-zachodnich regionach mazowieckiego. Lokalnie spadnie do 20 mm opadów, a porywy wiatru podczas burz osiągną do 70 kilometrów na godzinę. 

Choć nad niemal całym krajem w poniedziałek utrzymywać się będzie zachmurzenie, temperatura powietrza będzie stosunkowo wysoka. Najwyższych wskazań na termometrach można spodziewać się we wschodniej części Polski - w Białymstoku i Lublinie nawet 21 stopni Celsjusza. Na zachodzie nieco chłodniej - w Poznaniu i Katowicach 16 st. C, a w Zielonej Górze i Wrocławiu zaledwie 15 stopni. 

Prognoza pogody na tydzień [17-23 maja]. Synoptycy prognozują ochłodzenie oraz opady deszczuPrognoza pogody na tydzień 17-23 maja. Synoptycy przewidują ochłodzenie

"Jaka pogoda czeka nas w ciągu najbliższych dni? W nadchodzącym tygodniu będzie zmienne zachmurzenie, wystąpią przelotne opady deszczu i lokalne burze. Burzom towarzyszyć będzie wiatr osiągający w porywach do 70 km/h" - zapowiadali pogodę na najbliższy tydzień synoptycy IMGW w mediach społecznościowych. 

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?
Więcej o: