IMGW ostrzega przed burzami z gradem. Mogą wystąpić w sześciu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami oraz burzami z gradem. Z dużym prawdopodobieństwem mogą one wystąpić w centralnej, wschodniej oraz południowej części kraju.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że to zjawisko atmosferyczne z 80-procentowym prawdopodobieństwem może wystąpić w piątek między godziną 14 a 22.

Burzy, już bez opadów gradu, należy spodziewać się natomiast w województwie podlaskim (ostrzeżenie obowiązuje do godz. 23).

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Uwaga również na porywisty wiatr

"Burze występują głównie nad woj. mazowieckim i świętokrzyskim. Nowe komórki burzowe rozwinęły się nad Lubelszczyzną i w północno-wschodniej Małopolsce. Dynamiczny rozwój konwekcji można zaobserwować w woj. kujawsko-pomorskim" - poinformował krótko przed godz. 17 IMGW.

"W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i zanikającymi burzami. Nad ranem lokalne mgły. Temperatura minimalna od 6°C do 11°C, w rejonach podgórskich Sudetów od 3°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz wiatr porywisty" - prognozuje IMGW. 

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Z kolei Polscy Łowcy Burz informują, że podczas ich przechodzenia porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Wystąpić mogą również ulewne opady deszczu powodujące podtopienia oraz opady gradu o średnicy do 1 cm. Burze nie powinny jednak przynieść tak dużego zagrożenia jak w czwartek. 

Więcej o: