Jakie będą wakacje 2021? Jaka pogoda latem? Prognoza długoterminowa IMGW

Czy tegoroczne lato będzie ciepłe i słoneczne, czy raczej deszczowe? Klimatolog prof. Mirosław Miętus opowiedział o tym, co prognozuje dla Polski IMGW.

Gościem Zielonego Poranka Gazety.pl był prof. Mirosław Miętus, wicedyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Klimatolog został zapytany m.in. o długoterminową prognozę pogody na lato 2021.

- Czerwiec będzie na północy kraju miesiącem normalnym termicznie, ale opady będą powyżej normy. Centralna część Polski i południowa będzie termicznie powyżej normy, z opadami w normie. Jeżeli chodzi o kolejne miesiące, to lipiec będzie miesiącem ciepłym na całym obszarze Polski i normalnym opadowo. Sierpień będzie miesiącem, w którym również temperatury będą powyżej normy, a opady będą w normie - mówił prof. Miętus. Przypomniał też, że długoterminowe prognozy pogody nie są precyzyjne.

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Wakacje 2021. Prof. Miętus: Możemy mieć problemy z dostępem do wody

Klimatolog zapowiedział, że tego lata problemem w Polsce może okazać się susza. 

- Chcę podkreślić, że taka pogoda, taka prognoza sezonowa, nie jest dobrym prognostykiem tego, co może wystąpić w Polsce. Bowiem temperatury powyżej normy i opady w normie oznaczać mogą jedynie to, że ewapotranspiracja będzie wyższa, a zatem powierzchnia czynna będzie traciła szybciej zapas wody i możemy mieć problemy z dostępem do wody na potrzeby produkcji rolniczej, jak również w ciekach i jeziorach. Możemy więc mieć co najmniej sygnały lekkiej suszy, jeżeli nie suszy zaawansowanej - mówił prof. Mirosław Miętus. 

Przeczytaj też: "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech? >>>

Pogoda. Gdzie jest burza? Alerty IMGW (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW znów ostrzega przed gradem i porywistym wiatrem

Więcej o: