Nawałnice w Polsce. Strażacy interweniowali ponad 800 razy. Najczęściej w woj. śląskim [WIDEO]

Intensywne opady deszczu i burze, które przeszły przez Polskę w czwartek 13 maja, spowodowały sporo szkód. Straż pożarna interweniowała w całym kraju 845 razy. Najczęściej pomocy potrzebowali mieszkańcy województwa śląskiego.

Nocą z 13 na 14 maja przez Polskę przeszły intensywne burze. Wyładowania atmosferyczne obserwowaliśmy głównie na południu i zachodzie kraju. Deszcz zalewał piwnice, podmywał torowiska i drogi. Z danych, jakie przywołuje RMF FM, wynika, że straż pożarna interweniowała 845 razy, z czego 600 razy w województwie śląskim.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Deszcz był szczególnie uciążliwy w okolicach Raciborza - tam straż pożarna interweniowała ok. 200 razy. Pomocy udzielano także mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego, Rybnika i Tychów. W Rydułtowach zalana została piwnica szpitala, w Krzyżanowicach z kolei woda dostała się do urzędu gminy i komendy policji. W internecie pojawiły się nagrania, które pokazują zalane ulice różnych miast położonych na południu kraju.

 
 

IMGW ostrzega przed burzami i gradem. Wydano alerty pierwszego stopnia 

W piątek 14 maja również możemy spodziewać się burz i intensywnych opadów, a co za tym idzie - kolejnych interwencji straży pożarnej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że burze wystąpią w województwie podlaskim, z kolei burze z gradem w części województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Możliwy grad" - czytamy w komunikacie IMGW

Z prognoz synoptyków wynika, że opady deszczu będą mieć wpływ na warunki biometeorologiczne. W ciągu dnia mają przeważać warunki obojętne, jednak okresowo, zwłaszcza w czasie burz, będą się pogarszać do niekorzystnych. 

Luzowanie obostrzeń. Od 15 maja w niektórych województwach będzie można zdjąć maseczki na świeżym powietrzu (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy będziemy mogli zdjąć maseczki na dworze? Nowe zasady wkrótce

Więcej o: