Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW znów ostrzega przed gradem i porywistym wiatrem

Piątek (14 maja) będzie kolejnym dniem z nieco gwałtowną aurą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami oraz burzami z gradem. Towarzyszyć im będą ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru.

Choć w piątek przez większość dnia i niemal w całym kraju pogoda ma być słoneczna, miejscami pojawią się chmury, a razem z nimi opady deszczu oraz gwałtowne burze. Synoptycy ostrzegają, że warunki atmosferyczne mogą stanowić niebezpieczeństwo. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Pogoda. Gdzie jest burza? Alerty IMGW 

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w całym województwie podlaskim. Oprócz silnych wyładowań możemy spodziewać się opadów deszczu do 15 mm, lokalnie nawet do 25 mm. Porywy wiatru osiągną do 70 kilometrów na godzinę. Alerty będą ważne od godziny 11.00 do 23.00 w piątek. 

Luzowanie obostrzeń. Od 15 maja w niektórych województwach będzie można zdjąć maseczki na świeżym powietrzu (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy będziemy mogli zdjąć maseczki na dworze? Nowe zasady wkrótce

Alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano natomiast dla województw:

  • świętokrzyskiego (powiaty: konecki, skarżyski,  starachowicki, ostrowiecki, opatowski, włoszczowski, kielecki, Kielce, jędrzejowski, pińczowski, kazimierski, buski, staszowski, sandomierski);
  • małopolskiego (powiaty: proszowicki, brzeski, bocheński, limanowski, nowotarski, dąbrowski, tarnowski, Tarnów, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki);
  • podkarpackiego (powiaty: dębicki, ropczycko-sędziszowski, kolbuszowski, mielecki, tarnobrzeski, Tarnobrzeg, stalowowolski). 

PogodaPogoda na dziś - piątek, 14 maja. Będzie ciepło, ale z opadami deszczu

Prognozuje się burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu od 20 do 30 mm, miejscami pojawi się też grad. Porywy wiatru osiągną do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia meteorologiczne będą obowiązywały od godz. 12.30 do 22 w piątek. 

Zgodnie z prognozą zagrożeń IMGW w piątek mogą pojawić się jeszcze alarmy pierwszego stopnia przed burzami w województwach - mazowieckim i lubelskim

Prognoza pogody na piątek 14 maja 

"W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotny deszcz i burze, szczególnie na wschodzie i w centrum. W trakcie burz opady do 20 mm, porywy wiatru do 70 km/h, możliwy grad. Temperatura maksymalna od 15 st. C do 20 st. C, tylko nad morzem około 13 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany" - zapowiadał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze. 

Niemal w całym kraju prognozuje się niewielkie oraz umiarkowane zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Słonecznej pogody możemy spodziewać się w Toruniu oraz w Olsztynie, choć chmury momentami będą zasłaniały słońce. Przelotne opady deszczu mogą pojawić się w całym kraju, jednak nie będą one intensywne. 

Więcej o: