Papież przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy. Duchowny znany jest z filmu braci Sekielskich

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy - poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce. W komunikacie wyjaśniono, że rezygnacja związana jest z postępowaniem dotyczącym sygnalizowanych zaniedbań biskupa. Chodzi o sprawy nadużyć seksualnych wobec nieletnich ze strony księży podlegających biskupowi Tyrawie.

"Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego. Mianował administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla" - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej.

Zobacz wideo PiS oskarżył KO o podporządkowywanie się władzy kościelnej, padły słowa o biskupie - mobberze i alkoholiku. Tak pozbawiono Głódzia honorowego obywatelstwa Warszawy

Biskup Jan Tyrawa rezygnuje z urzędu. Papież Franciszek przyjął rezygnację 

W komunikacie Nuncjatury podkreślono, że Stolica Apostolska, działając zgodnie z motu proprio Vos estis lux mundi [list papieski "Wy jesteście światłem świata"], przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy. Zaniechania duchownego miały dotyczyć spraw o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej.

"Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również inne trudności w zarządzaniu diecezją, biskup bydgoski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dziś przez Ojca Świętego" - dodano.

Czemu biskup Jan Tyrawa zrezygnował ze stanowiska?

Biskup Jan Tyrawa zarządzał diecezją bydgoską od 2004 roku - od momentu jej powstania. 72-letni kapłan na emeryturę powinien przejść dopiero w listopadzie 2023 roku, ale postanowił zrezygnować z urzędu wcześniej. W komunikacie nuncjatury apostolskiej napisano, że rezygnacja ma związek z zakończonym postępowaniem dotyczącym "sygnalizowanych zaniedbań biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej".

Edward Janiak opuścił diecezję kaliską. Wcześniej złamał nakaz Watykanu Bp Janiak opuścił teren diecezji kaliskiej. Złamał nakaz Watykanu

Jan Tyrawa był jednym z duchownych, których nazwisko pojawiło się w dokumencie "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Biskup łączony jest z księdzem Pawłem K., który trafił do więzienia po tym, jak skazano go za gwałty na osobach nieletnich. W filmie Tyrawie zarzucono m.in., że ukrywał czyny pedofilskie tego duchownego. 

Jak podaje "Rzeczpospolita", Biskup Tyrawa to czwarty polski hierarcha, którego sprawa była prowadzona i zakończyła się na podstawie dokumentu braci Sekielskich. Pierwszym z nich był biskup Edward Janiak, drugim - kardynał Henryk Gulbinowicz, a trzecim arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Na podstawie Vos estis lux mundi Watykan prowadzi jeszcze kilka spraw dotyczących polskich biskupów - abp. Andrzeja Dzięgi, bp. Andrzeja Dziuby czy bp. Henryka Tomasika.

Ksiądz / zdjęcie ilustracyjne Ksiądz Stanisław S. stanie przed sądem, ale za składanie fałszywych zeznań

Więcej o: