Pogoda na dziś - 13 maja. Gwałtowne burze i niewielkie ochłodzenie

Pogoda lubi płatać figle, przekonają się o tym szczególnie mieszkańcy północno-wschodniej Polski, gdzie temperatura spadnie w czwartek nawet do 13 stopni. Oprócz tego od rana w zachodniej części kraju mogą występować burze, a wraz z nimi opady gradu.

Zimni ogrodnicy przynieśli niewielkie ochłodzenie. Po upalnej końcówce weekendu i początku tygodnia nadchodzą nieco zimniejsze dni i opady deszczu. Parasole przydadzą się szczególnie mieszkańcom zachodniej Polski.

Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle”

Temperatura. Czeka nas ochłodzenie, a najzimniej będzie na północnym wschodzie

Najcieplej będzie w województwie kujawsko-pomorskim. W Bydgoszczy termometry pokażą 22 stopnie Celsjusza. Na zachodzie kraju temperatura będzie się wahać od 10 do 21 stopni. We Wrocławiu i Opolu zgodnie z prognozą IMGW będzie 21 stopni Celsjusza, natomiast w Zielonej Górze, Katowicach i Rzeszowie po 19 stopni. Taką samą temperaturę zobaczą na termometrach mieszkańcy województwa pomorskiego. Najchłodniejszą częścią Polski będzie w czwartek północny wschód. W Olsztynie 16 stopni, w Białymstoku 14, a w Suwałkach jedynie 13 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - 13 majaPogoda na dziś - 13 maja Fot. Gazeta.pl

Na zdjęciu: lotnisko w czasie pandemii. Paszport covidowy ma umożliwić m.in. podróże i wyjścia do kina "Rz": Pilotaż "szczepionkowych paszportów" bez Polski. Nie zgłosiła się

Synoptycy przewidują umiarkowane i duże zachmurzenie, mieszkańcy centralnej części kraju mogą spodziewać się rozpogodzeń.

Burze już od rana 

Z informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w czwartek już od rana mogą pojawiać się burze. Synoptycy przewidują, że będzie to dotyczyło południowo-zachodniej Polski, a dokładniej województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, a także świętokrzyskiego i podkarpackiego. Burzom mogą lokalnie towarzyszyć opady gradu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski Adam Niedzielski: Nie spodziewamy się czwartej fali

Z uwagi na nadal podwyższoną zawartość wilgoci i powolny przepływ w środkowej troposferze, podczas burz mogą pojawiać się skumulowane opady deszczu do około 30 mm, na ogół jednak nie powinny przekraczać 20 mm

- czytamy na facebookowej stronie Burza-Alert-IMGW.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zmieniających się. W czasie burz natomiast porywy wiatru osiągną prędkość do 70 km/h, a na szczytach Sudetów nawet do 80 km/h - czytamy na stronie internetowej IMGW.

Więcej o: