Pogoda w kwietniu dała wszystkim w kość. IMGW: To był najzimniejszy kwiecień w XXI wieku

Końcówka kwietnia z reguły przynosiła ocieplenie, by na początku maja mogły zakwitnąć kasztany. Ale nie w tym roku. "Był to najzimniejszy kwiecień w XXI wieku. Najwyższą średnią temperaturą charakteryzował się ten miesiąc w 2018 roku, a najniższą w 1958 roku" - czytamy na stronie IMGW.

Według klasyfikacji średniej temperatury miesięcznej, prowadzonej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od 1951 roku, tegoroczny kwiecień plasuje się na 61. pozycji. Kwiecień 2021 był wyjątkowo chłodny - nad Polską zalegały bardzo zimne masy powietrza, które mocno spowolniły wegetację.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej”

IMGW: Tegoroczny kwiecień należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie chłodnych

Średnia obszarowa temp. powietrza w kwietniu 2021 r. wyniosła 6,0°C i była aż o 2,6°C niższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Tegoroczny kwiecień należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie chłodnych. Był to najzimniejszy kwiecień w XXI wieku

- pisze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najwyższą średnią temperaturę kwietnia mieliśmy w 2018 roku - wynosiła 12,6 stopni Celsjusza, a najniższą w 1958 roku - 4,3 stopnia Celsjusza.

Kwiecień 2021. Najchłodniej było na północy kraju

Najzimniej było w północnej części kraju. Na stacji synoptycznej w Zakopanem termometry wskazały 9 kwietnia temperaturę -9,2 stopnie Celsjusza, na Śnieżce -12,7 stopnia, a na Kasprowym Wierchu -14,8 stopnia Celsjusza.

Warszawa. Postawił na samochodzie 15-kilogramowe pachołki. Zrobił to 'dla żartu' Warszawa. Postawił na audi a7 cztery 15-kilogramowe pachołki. "Dla żartu"

Najcieplejszym regionem Polski była z kolei zachodnia część Pasa Nizin. 1 kwietnia w Tarnowie odnotowano najwyższą temperaturę, która wynosiła ponad 23 stopnie. Jak pisze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej był to najcieplejszy dzień w centralnej i południowej części kraju. Na zachodzie dzień z najwyższą temperaturą przypadł na 11 kwietnia, kiedy odnotowano 21 st. Celsjusza w Słubicach.

Za tak zimny kwiecień odpowiada utrzymująca się tzw. blokada cyrkulacji strefowej. Na zachodzie Europy przez większość miesiąca stacjonował układ wysokiego ciśnienia, który powodował ściąganie zimnego powietrza z północy.

Kwiecień był nie tylko chłodny, ale również deszczowy

Uśredniona suma opadów atmosferycznych w kwietniu wyniosła w naszym kraju 39,2 mm, co daje 108 proc. normy.

Koronawirus Naukowcy z UW obawiają się "odbicia" w trzeciej fali i czwartej jesienią

Najniższe opady o sumach miesięcznych poniżej 20 mm wystąpiły na północy - w Pasie Wybrzeży i Pobrzeży Południowobałtyckich. Natomiast na obszarze Karpat i w południowej części Podkarpacia sumy miesięczne opadów przekraczały 110 mm - podsumowuje IMGW.

Więcej o: