Przymrozki w maju. IMGW wydał ostrzeżenia dla 11 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkiem w nocy z soboty 8 maja na niedzielę 9 maja dla 11 województw. Temperatura przy gruncie spadnie do -2, a w rejonach podgórskich nawet do - 5 stopni Celsjusza.

"UWAGA Ostatnia noc z przymrozkami na wchodzie Polski! IMGW ostrzega! Temperatura przy gruncie spadnie do około -2°C, a w obszarach podgórskich do -5°C. Dobra wiadomość dla rolników, sadowników, działkowców - od jutra już znacznie cieplej" - czytamy na Twitterze IMGW. 

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

Ostrzeżenia IMGW. Przymrozki w 11 województwach

Zgodnie z ostrzeżeniami synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z soboty na niedzielę czeka nas chłodna noc. Wydano alerty meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami, które obowiązywać będą:

 • w województwie pomorskim, wyłączając powiaty położone nad Zatoką Pucką; alerty będą ważne od godziny 1.00 do 6.00 w niedzielę;
 • w województwie kujawsko-pomorskim, wyłączając powiaty w zachodniej części; alerty będą ważne od godziny 1.00 do 6.00 w niedzielę;
 • w województwie warmińsko-mazurskim; alerty będą ważne od godziny 22.00 w sobotę do 7.00 w niedzielę;
 • w województwie mazowieckim; alerty będą ważne od godziny 22.00 w sobotę do 7.00 w niedzielę;
 • w województwie podlaskim; alerty będą ważne od godziny 22.00 w sobotę do 7.00 w niedzielę;
 • w województwie lubelskim; alerty będą ważne od godziny 22.00 w sobotę do 7.00 w niedzielę;
 • w województwie łódzkim, wyłączając powiaty w zachodniej części regionu; alerty będą ważne od godziny 2.00 do 7.00 w niedzielę;
 • w województwie świętokrzyskim; alerty będą ważne od godziny 24.00 do 7.00 w niedzielę;
 • w województwie podkarpackim; alerty będą ważne od godziny 22.00 (miejscami od północy) w sobotę do 7.00-8.00 w niedzielę;
 • w województwie małopolskim; alerty będą ważne od północy do godz. 7.00 w niedzielę;
 • w województwie śląskim, w powiatach: cieszyńskim, Bielsku-Białej, bielskim oraz żywieckim; alerty będą ważne od godziny 22.00 w sobotę do 8.00 w niedzielę.

Choć w nocy z soboty na niedzielę czeka nas chłodna noc z przymrozkami, w dzień możemy spodziewać się prawdziwie wiosennej pogody. Czeka nas upragniony wzrost temperatury, która w wielu miejscach w kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Grill - zdjęcie ilustracyjneKiedy pogoda na grilla? Synoptyczka z IMGW przekazała dobrą wiadomość

Prognoza zagrożeń na niedzielę i poniedziałek

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać na niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Alerty prawdopodobnie pojawią się w województwie dolnośląskim (powiaty: lwówecki, jeleniogórski, Jelenia Góra, wałbrzyskim, kłodzki oraz ząbkowicki) oraz w opolskim (powiaty: nyski, prudnicki oraz głubczycki). 

Pogoda na weekend [8-9 maja]Pogoda na weekend [8-9 maja]. W sobotę deszcz, w niedzielę skok temperatur

Poniedziałek również będzie dniem, w którym w niektórych regionach może powiać silny wiatr. IMGW planuje wydać ostrzeżenia dla województwa dolnośląskiego (powiaty: jeleniogórski, Jelenia Góra, wałbrzyskim, kłodzki oraz ząbkowicki) oraz opolskiego (powiaty: nyski, prudnicki oraz głubczycki). 

Więcej o: