Krzysztof Szczerski kandydatem na ambasadora Polski przy ONZ w Nowym Jorku. Wkrótce opinia komisji

Krzysztof Szczerski, który do tej pory był szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, jest kandydatem na ambasadora RP przy ONZ w Nowym Jorku. Sejmowa komisja zaopiniuje jego kandydaturę już 12 maja.

Szef MSZ, Zbigniew Rau, zwrócił się do szefa Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego, o zaopiniowanie kandydatury Szczerskiego. "Uprzejmie proszę Pana Przewodniczącego o wyznaczenie spotkania opiniującego kandydata z Komisją Spraw Zagranicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w piśmie do szefa sejmowej komisji cytowanym przez PAP

Zobacz wideo "Macron ma rację. Jesteśmy skansenem na skalę światową"

Ambasador RP przy ONZ. Szczerski zastąpi Joannę Wronecką

Jak wynika z planu posiedzenia komisji opublikowanej na stronie Sejmu, posiedzenie ws. rozpatrzenia kandydatury Krzysztofa Szczerskiego odbędzie się już 12 maja.

Doniesienia o tym, że Krzysztof Szczerski ma być kandydatem na ambasadora Polski przy ONZ w Nowym Jorku przekazał już pod koniec marca "Dziennik Gazeta Prawna". Wtedy jednak główny zainteresowany nie odniósł się do tej informacji.

ONZ: Blisko połowa kobiet w 57 krajach nie może decydować o własnym ciele (zdjęcie ilustracyjne)ONZ: O życiach połowy kobiet w 57 krajach wciąż decydują inni

Obecnie funkcję ambasadora RP przy ONZ w Nowym Jorku pełni Joanna Wronecka, arabistka i dyplomatka, która jest na tym stanowisku od 2017 roku. Decyzją prezydenta zostanie odwołana z dniem 31 maja 2021 roku i obejmie funkcję specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu - na to stanowisko powołał ją wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Wronecka będzie odpowiedzialna za koordynację działań podejmowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych na terenie Libanu - czytamy na stronie internetowej gov.pl.

Krzysztof Szczerski. Kim jest?

Krzysztof Szczerski jest z wykształcenia politologiem, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zna biegle język angielski i francuski. Od 2017 do 2021 roku pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Od kwietnia 2021 roku jest szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. 

Andrzej DudaAndrzej Duda zainaugurował działalność nowego biura

Więcej o: