Córka wiceprezesa sądu rekomendowana przez KRS. "W ciągu 7 miesięcy napisała 6 uzasadnień"

Krajowa Rada Sądownictwa opowiedziała się za zawodowym awansem na sędziego dla asesor Sławomiry Lerman-Balsaux, prywatnie córki wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi - podaje Onet.pl. Lerman-Balsaux została oceniona pozytywnie, choć w praktyce jako asesor z powodu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego orzekała przez siedem miesięcy.

32-letnia asesor Sławomira Lerman-Balsaux, prywatnie córka wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi Sławomira Lermana i bratanica prokuratora Daniela Lermana z Prokuratury Krajowej, została pozytywnie rekomendowana na sędzię przez Krajową Radę Sądownictwa - podaje Onet.

Wcześniej kandydaturę Lerman-Balsaux negatywnie ocenił trzyosobowy zespół KRS. W trakcie trwającej cztery lata asesury Lerman-Balsaux przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym.

Krajowa Rada Sądownictwa Członkowie KRS mieli opiniować obniżkę wynagrodzeń. Zaopiniowali. Podwyżkę

W praktyce więc orzekała w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia przez siedem miesięcy, pisząc w tym czasie sześć uzasadnień. Żadna ze spraw, którą zajmowała się Lerman-Balsaux jako asesor, nie trafiła też do wyższej instancji, co pomogłoby w ocenie kompetencji przyszłej sędzi. W trakcie asesury obroniła doktorat. Przebywa obecnie na stażu w Trybunale Sprawiedliwości UE.

Zobacz wideo Bronisław Komorowski wraca do polityki?

"Materiał był niemiarodajny"

Jak wskazywał członek KRS Leszek Mazur, kandydaci na sędziów miewają na koncie nawet 200 uzasadnień, a do kontroli w wyższych instancjach trafia kilkadziesiąt ich spraw.

Krajowa Rada Sądownictwa. Kontrola NIK wykazała, że członkowie dostali 45 razy wyższe diety w 2020 roku niż w roku poprzednim (zdjęcie ilustracyjne) Krajowa Rada Sądownictwa. Prasa: Wydatki na diety wzrosły w ciągu roku 45-krotnie

- Materiał przedstawiający dokonania zawodowe, czyli orzeczenia tej kandydatki był niemiarodajny. Nie sposób było go ocenić - mówił w rozmowie z Onetem Leszek Mazur.

Ostatecznie kandydaturę asesor poparło 11 członków KRS, trzech było przeciw, a trzech się wstrzymało. Sławomira Lerman-Balsaux nie odpowiedziała na prośbę Onetu o komentarz. 

Więcej o: