Matura 2021. Język angielski - co ze sobą zabrać?

Matura 2021. W czwartek 6 maja absolwenci szkół ponadpodstawowych o godzinie 9.00 zasiądą do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, z kolei o 14.00 rozpocznie się test z historii sztuki (rozszerzony). Przypominamy, co należy zabrać ze sobą na egzamin, a co lepiej zostawić w domu.

Tegoroczna sesja egzaminów maturalnych rozpoczęła się we wtorek 4 maja o godzinie 9.00 obowiązkowym testem z języka polskiego na poziomie podstawowym. O godzinie 14.00 odbył się natomiast test z języka łacińskiego oraz kultury antycznej (rozszerzony). We wtorek uczniowie szkół ponadpodstawowych zmierzyli się z matematyką na poziomie podstawowym oraz historią muzyki na poziomie rozszerzonym. 

Matura 2021. W czwartek egzamin z języka angielskiego oraz historii sztuki

W czwartek 6 maja o godz. 9.00 maturzyści stawią czoła egzaminowi z języka angielskiego na poziomie podstawowym - to kolejny i zarazem ostatni z obowiązkowych testów pisemnych. O godz. 14.00 uczniowie sprawdzą się w zakresie historii sztuki na poziomie rozszerzonym. 

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Cały harmonogram egzaminów znajdziesz w materiale: Ruszają matury 2021. 4 maja uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego [Harmonogram matur]>>>

Co zabrać ze sobą na egzamin maturalny? 

Matura to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka, które zazwyczaj wiąże się z dużym stresem. To z kolei może spowodować, że uczeń o czymś zapomni, dlatego sporządziliśmy listę rzeczy, które należy posiadać przy sobie podczas egzaminu maturalnego: 

  • obowiązkowym przedmiotem dla każdego maturzysty, zwłaszcza w cieniu epidemii koronawirusa jest maseczka - można ją zdjąć dopiero po tym, jak zajmiemy swoje miejsce na sali egzaminacyjnej;
  • dowód osobisty - bez poświadczenia naszej tożsamości nie mamy możliwości wejścia na salę;
  • czarny długopis - najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w kilka sztuk, aby niepotrzebnie nie generować sobie stresu w przypadku, gdy jeden z nich przestanie pisać;
  • butelka wody - woda z pewnością przyda nam się w trakcie egzaminu, a nie wszystkie szkoły zapewniają napoje, dlatego warto wziąć ze sobą małą butelkę - pamiętajmy, że musi ona stać obok ławki, aby uniknąć ryzyka zalania arkusza egzaminacyjnego;
  • linijka, prosty kalkulator i cyrkiel - te przedmioty przydadzą nam się na egzaminie z matematyki, który na poziomie rozszerzonym odbędzie się już 11 maja. 

Nie zabierajmy ze sobą żadnej zbędnej elektroniki, jak tablety, aparaty fotograficzne czy inne podobne sprzęty, ponieważ i tak nie mamy możliwości wniesienia ich na salę i należy zostawić je przed drzwiami. Dozwolone są jedynie przedmioty wymienione wyżej. 

Minister Czarnek o dotychczasowym przebiegu matur

- Egzaminy maturalne miały spokojny przebieg. Poza incydentami wczoraj zwłaszcza jakimiś niemądrymi żartami, które pojawiają się każdego roku [...], ostrożnością ze strony dyrektorów i przesunięciu egzaminu o godzinę to nic się nie działo. Bezpieczeństwo wszystkich maturzystów, również bezpieczeństwo sanitarne, zostało zagwarantowane przez wszystkich dyrektorów - podsumował w środę minister edukacji Przemysław Czarnek w Radiu Maryja, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną". 

Tymczasem również w środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poinformował, że zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z tegorocznym egzaminem dojrzałości. Podejrzewa się, że "treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym" zostały ujawnione przed rozpoczęciem egzaminów. 

Więcej o: