Opady deszczu w całej Polsce. IMGW ostrzega przed podtopieniami

W związku z coraz bardziej intensywnymi opadami deszczu, wody przekraczają stany alarmowe w centralnej i wschodniej części kraju, a także na Dolnym Śląsku. Możliwe są podtopienia - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Najgorzej jest na Dolnym Śląsku - gdzie obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia - w zlewniach dopływów Odry występują i będą występować dalsze wzrosty stanów wody.

Intensywne opady. Ostrzeżenia IMGW

Ostrzeżenia drugiego stopnia związane ze wzrostem stanów wód do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, dotyczą województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, śląskiego oraz zachodnich powiatów opolskiego.

Według prognoz, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia związane z możliwym wzrostem poziomu wód i podtopieniami obowiązują w województwie lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i wschodnich powiatach opolskiego.

Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle”

Ostrzeżenia obowiązują do 4 maja.

Więcej o: