Majówkowe uderzenie Daniela. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i burzami, a nawet gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, które przyniesie niż. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla przeważającej części kraju. Specjaliści ostrzegają również przed burzami.

Jak informuje portal fanipogody.pl, Polska znajduje się pod wpływem aktywnego ośrodku niskiego ciśnienia nazwanego Daniel. To on przynosi deszczową pogodę.

Pogoda w majówkę. Deszcz, burze i wiatr

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami obowiązują w niedzielę na obszarze całej Polski, z wyjątkiem województwa zachodnio-pomorskiego, od godzin popołudniowych do wieczora. Najmocniej będzie padać w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. Tam dla kilku powiatów wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Zobacz wideo Saharyjski pył nad Polską

IMGW wydaje ostrzeżenia

We wschodniej i centralnej Polsce dodatkowe mogą wstępować burze. Średnia prędkość wiatru będzie wynosiła 54 kilometrów na godzinę. "Głównym zagrożeniem w czasie burz będą intensywne opady deszczu osiągające 25 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h a w przypadku dobrze rozwiniętych struktur liniowych, lokalnie do 90 km/h. Prawdopodobny jest grad" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Portal fanipogody.pl, podkreśla, że mogą wystąpić nawet tornada.

W Sudetach obowiązują także ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. Może tam spaść do 20 centymetrów pokrywy śnieżnej. IMGW ostrzega również przed gwałtownym wzrostem stanów wody i przekroczeniem stanów ostrzegawczych na południu kraju.

Więcej o: