Bia造stok. Nacjonali軼i chcieli przej嗆 przez miasto, policja rozwi您a豉 marsz. "Niszcz kapitalizm!"

Na 1 maja w Bia造mstoku planowane by這 zgromadzenie 鈔odowisk nacjonalistycznych. Zarejestrowano przemarsz pi璚iu os鏏, ale w rzeczywisto軼i pojawi這 si ok. 100. Po rozwi您aniu zgromadzenia interweniowa豉 policja.

Demonstracja planowana była przez organizację Narodowy Bia造stok - Autonomiczni Nacjonaliści. Jak podaje białostocka "Gazeta Wyborcza", zgromadzenie z okazji "narodowego Święta Pracy" zostało zarejestrowane przez władze miasta, zgodę wydał też sanepid. Jednak zaznaczono, że możliwy jest przemarsz nienaruszający aktualnych obostrzeń, a więc maksymalnie pięć osób, z zachowaniem dystansu i zakrywaniem ust i nosa przez uczestników.

W sobotę w okolicy pomnika Józefa Piłsudskiego pojawiło się około sto osób. Mieli naklejki i transparenty z hasłami takimi jak "liberalizm zabija Europę", "praca w Polsce dla Polaków", a także hasłami nawiązującymi do praw pracowniczych. Skandowali też: "Wolność słowa dla nacjonalistów!", "Niszcz kapitalizm”, "Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść!", "Uderz, uderz w kapitalizm, naszą bronią nacjonalizm!". Ugrupowanie organizujące marsz opowiada się m.in. przeciwko zatrudnianiu osób pochodzących z innych państw. "Wyborcza" zwraca uwagę, że na miejscu obecni byli też działacze Brygady Podlaskiej ONR.

Interwencja policji na zgromadzeniu 

Jak informuje RMF FM, obecny na miejscu urzędnik zdecydował o rozwiązaniu zgromadzenia w związku z nieprzestrzeganiem obostrzeń sanitarnych. Policja uniemożliwiła uczestnikom marsz, a także legitymowała zgromadzonych. Organizatorzy w mediach społecznościowych napisali, że "niestety nie tak wyobrażali sobie dzisiejsze święto". Twierdzili, że na inne demonstracje w ostatnim czasie policja nie reagowała tak, jak na tę organizowaną przez nich. 

Poinformowali też, że gdy uczestnicy "udali się za miasto w celach towarzyskich", tam także pojawiła się policja i osoby zostały wylegitymowane z powodu "nielegalnego zgromadzenia". 

Dziś przypada Międzynarodowe Święto Pracy, popularnie nazywane 1 Maja, od ponad 70 lat obchodzony w Polsce jako święto państwowe. To także 17 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Zobacz wideo „Polska na zielonym szlaku”. Kiedy powinniśmy odejść od węgla?
Wi璚ej o: