"Deszczonośny Daniel" nad Polską. Niż przyniesie ulewne deszcze i burze w majówkę. IMGW ostrzega

W majówkę pogoda zdecydowanie nas nie rozpieszcza - czy to na grillu, czy w kolejce do szczepień, czekają nas chłód i deszcz. Szczególnie ulewna ma być niedziela - wtedy niż Daniel z południowego zachodu przyniesie intensywne opady w większości kraju, a miejscami także burze. IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe.

Pogoda przez całą majówkę jest jest w tym roku pochmurna i deszczowa. Według prognoz w niedzielę należy spodziewać się silnych opadów, wiatru i burz.  W nocy z soboty na niedzielę z południowego zachodu nadejdzie niż, przez meteorologów nazywany "deszczowym Danielem". - Polska dostaje się pod wpływ deszczonośnego układu niżowego Daniel z centrum przemieszczającym się znad Włoch i Austrii w stronę Polski - powiedziała synoptyczka TVN Meteo Arleta Unton Pyziołek.

"Deszczonośny Daniel" nad Polską. Będzie ulewnie, IMGW wydało alerty

To właśnie wspomniany niż przyniesie chłodniejsze powietrze i ulewy. Układ pogodowy będzie przemieszczał się w kierunku północno-wschodnim. Intensywnie padać będzie najpierw na Dolnym Śląsku i południu kraju, później w centrum, a po południu - na północy i wschodzie.

IMGW wydało dla niemal całej Polski (z wyjątkiem woj. zachodniopomorskiego i okolic) ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia.  Mówią one o silnym wietrze oraz opadach  deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Całkowita suma opadów ma wynieść od 20 mm do 40 mm, miejscami do 50 mm.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby wybierające się w góry - tam możliwe są opady deszczu.

O ile deszczowa pogoda nie spodoba się wypoczywającym w majówkę, to jest dobrą wiadomością dla przyrody i rolników. W dużych częściach kraju, szczególnie w woj. łódzkim, mamy do czynienia ze spadającym poziomem wilgotności gleby, a więc rosnącym zagrożeniem suszą. Deszczowa pogoda zredukuje to zagrożenie.

Więcej o: