Nowi naczelni w Polska Press. Niedawno Kania nie planowała roszad, dzisiaj "skrystalizowały się projekty"

W czwartek doszło do zmian w redakcjach gazet, należących do Polska Press. Na razie wiemy o nowych redaktorach naczelnych w trzech tytułach - "Dzienniku Zachodnim", "Gazecie Krakowskiej" i "Nowinach". - Nikt nie mówi o zwalnianiu dziennikarzy - mówił jeszcze niedawno Daniel Obajtek. - Na razie nie mam planów na temat roszad - twierdziła z kolei Dorota Kania.

W czwartek informowaliśmy, że zwolniony został Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego". Zastąpi go Grzegorz Gajda, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, pracujący od 2004 roku (z przerwami) do teraz w TVP w Katowicach. 

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Stanowisko stracił też Jerzy Sułowski, redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej", której redakcją będzie kierował Wojciech Mucha, dziennikarz związany z "Gazetą Polską". 

Do zmian doszło też w Rzeszowie. W tamtejszych "Nowinach" redaktorem naczelnym od 1 maja będzie Arkadiusz Rogowski, od 2016 r. związany z TVP Rzeszów. Rogowski zastąpi Stanisława Sowę.

W niedawnym komunikacie Polska Press czytamy także o zmianie redaktora naczelnego "Kuriera Lubelskiego". Pełniącym obowiązki od maja będzie Wojciech Pokora, który wcześniej pracował w Polskim Radiu Lublin. Wojciech Harpula, który dotychczas zajmował to stanowisko, ma kontynuować pracę jako redaktor online w oddziale w Krakowie. 

Z kolei Wirtualna Polska podaje nieoficjalnie, że zmienić ma się również redaktor naczelny "Dziennika Łódzkiego".

Dorota Kania: Skrystalizowały się projekty zmian 

Dorota Kania, która w zarządzie spółki Polska Press odpowiada za sprawy redakcyjne, na początku kwietnia mówiła w Wirtualnych Mediach, że "na razie nie ma żadnych planów na temat roszad". Po niecałym miesiącu w tym samym portalu Kania stwierdziła: - Wchodząc do Polska Press, nie zamierzałam wprowadzać zmian. Po miesiącu, gdy przekonałam się, jak wyglądają media w wydawnictwie i gdy skrystalizowały się projekty zmian, podjęłam decyzję, żeby jednak wprowadzić zmiany w tych miejscach, które tego natychmiast wymagają.

- Mam inną koncepcję tej gazety. Chcę doprowadzić do wzrostu sprzedaży i odwiedzalności w internecie, chcę się oprzeć na osobach, które znam i wiem, że mogą to zagwarantować - mówiła konkretnie o "Dzienniku Zachodnim". 

Gazeta Krakowska, dziennik lokalny wydawany przez Polska Press Zwolnienia w Polska Press. Wyrzucono naczelnego "Gazety Krakowskiej"

O ewentualne zwolnienia dziennikarzy w "Rzeczpospolitej" pytany był Daniel Obajtek, prezes Orlenu. - Nikt nie mówi o zwalnianiu dziennikarzy. Ja nigdy tego nie powiedziałem. Związki zawodowe przyjęły to z zadowoleniem - stwierdził.

W marcu grupa wydawnicza Polska Press formalnie stała się własnością PKN Orlen. Ofertę kupna wydawnictwa - jednej z największych grup wydawniczych w naszym kraju - Orlen złożył jego właścicielowi - niemieckiemu holdingowi Verlagsgruppe Passau - 7 grudnia ubiegłego roku, zawierając z nim umowę przedwstępną. W kwietniu Sąd uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK zezwalającą na połączenie koncernów Orlen i Polska Press, jednak prezes Orlenu Daniel Obajtek twierdzi, że ta decyzja nie ma wpływu na przejęcie spółki. 

Więcej o: