Zwolnienia w Polska Press. Wyrzucono naczelnego "Gazety Krakowskiej", za niego prawicowy publicysta

Jerzy Sułowski, redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej", stracił stanowisko. Nowym szefem gazety z przejmowanej przez Orlen grupy Polska Press został Wojciech Mucha, publicysta "Gazety Polskiej". Dziś zwolniono także redaktora naczelnego "Dziennika Zachodniego".
Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Jerzy Sułowski, dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem i dotychczasowy redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" otrzymał w czwartek wypowiedzenie - podaje Onet. Gazeta należy do grupy Polska Press, która jest przejmowana przez państwowy PKN Orlen

Według Onetu nowym naczelnym został Wojciech Mucha. Przez lata był on publicystą "Gazety Polskiej", tygodnika opisywanego przez media jako powiązany z PiS-em. 

Jeszcze dwa tygodnie temu w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek deklarował, że "nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press".

Zwolnienia w Polska Press 

Także w czwartek został zwolniony Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego". Nowym redaktorem naczelnym będzie Grzegorz Gajda, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, pracujący od 2004 roku (z przerwami) do teraz w TVP w Katowicach.  W wypowiedzi dla serwisu wirtualnemedia.pl Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych powiedziała, że powodem zwolnienia redaktora naczelnego jest "inna koncepcja gazety". To Kania, prawicowa dziennikarka, miała wręczyć mu wypowiedzenie. 

W marcu grupa wydawnicza Polska Press formalnie stała się własnością PKN Orlen. Ofertę kupna wydawnictwa - jednej z największych grup wydawniczych w naszym kraju - Orlen złożył jego właścicielowi - niemieckiemu holdingowi Verlagsgruppe Passau - 7 grudnia ubiegłego roku, zawierając z nim umowę przedwstępną.

W kwietniu Sąd uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich i wstrzymał decyzję prezesa UOKiK zezwalającą na połączenie koncernów Orlen i Polska Press, jednak prezes Orlenu Daniel Obajtek twierdzi, że ta decyzja nie ma wpływu na przejęcie spółki. 

Więcej o: