Bp Edward Janiak opuścił teren diecezji kaliskiej. Wcześniej złamał nakaz Watykanu

Biskup Edward Janiak opuścił teren diecezji kaliskiej - przekazał rzecznik prasowy diecezji. Duchowny został pod koniec marca ukarany nakazem zamieszkania poza diecezją, ale niedawno pojawił się na jej terenie. Kara na bp. Janiaka została nałożona w związku z tuszowaniem nadużyć seksualnych podległych mu księży.

"Informujemy, że biskup Edward Janiak zapewnił Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i biskupa kaliskiego, że z dniem 27 bm. opuścił definitywnie teren diecezji kaliskiej. O jego miejscu pobytu została poinformowana Stolica Apostolska. W myśl przepisów prawa o ochronie danych osobowych nie zostanie ono podane do publicznej wiadomości" - poinformował ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej. 

Zobacz wideo „Co łaska” za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna

Bp Edward Janiak opuścił diecezję kaliską. "Nie powiem dokąd. To tajemnica"

W ubiegłym tygodniu "Głos Wielkopolski" poinformował, że biskup Edward Janiak znajduje się na terenie diecezji kaliskiej, pomimo tego, że władze kościelne nakazały mu zamieszkać poza jej terenem. Duchowny mieszkał w Domu Pomocy Caritas w Złoczewie. W rozmowie z dziennikarzami "Głosu" potwierdził, że znajduje się we wskazanym miejscu, ale jest to rozwiązanie tymczasowe związane z przyjęciem szczepionki przeciw SARS-CoV-2.  

Interwencja OTOZ w pseudohodowli w powiecie kartuskim Akcja OTOZ. Z pseudohodowli uratowano ponad 100 psów. "Piekło"

- Nie łamię zakazu. Za kilka dni stąd wyjadę, poza diecezję kaliską. Nie powiem dokąd. To tajemnica - powiedział. 

Po ujawnieniu miejsca pobytu Edwarda Janiaka, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej wydał oświadczenie. Podkreślił w nim, że biskup diecezji Damian Bryl został powiadomiony o pobycie bp. Janiaka w Złoczewie. Dodał, że "ze względu na obowiązujące biskupa Edwarda Janiaka ograniczenia nałożone przez Stolicę Apostolską biskup kaliski poinformował o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską". 

Biskup Janiak został ukarany przez Watykan

Pod koniec marca Watykan ukarał biskupa Edwarda Janiaka za tuszowanie nadużyć seksualnych dokonanych przez podległych mu księży. Wobec duchownego orzeczono nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na jej terenie oraz obowiązek wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa".  

Bp Edward Janiak miał już w 2016 r. wiedzieć, że podlegający mu ksiądz dopuszczał się wykorzystywania seksualnego nieletnich. Sprawę ujawniono w filmie dokumentalnym braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Pomimo wiedzy o czynach, do których dopuścił się duchowny, biskup Janiak pozostał bezczynny.   

W czerwcu 2020 roku papież Franciszek zawiesił biskupa Janiaka w sprawowaniu obowiązków. W październiku tego samego roku Watykan przyjął rezygnację duchownego ze stanowiska. Tymczasowym administratorem apostolskim diecezji kaliskiej został arcybiskup Grzegorz Ryś. W styczniu 2021 r. fotel biskupa diecezjalnego objął Damian Bryl.  

Rada Krajowa PO. Borys Budka (na zdjęciu): Zwycięstwo w Rzeszowie to początek końca rządów obecnej władzy Borys Budka z apelem do wyborców Lewicy. "Wpłyńcie na swoich liderów"

Więcej o: