Dopłaty dla rolników. Na nowych zasadach może stracić m.in. Kościół

Negocjacje między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską a Radą Europejską w sprawie zmian w dopłatach dla rolników trwają. Nie wiadomo, w jakim kształcie rozporządzenie zostanie przyjęte, wiadomo jednak, kto może na nim stracić - właściciele ziem niebędący aktywnymi rolnikami, a więc między innymi Kościół.
Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: W koszmarach mi się nie śniło, żeby tak wielu polityków PO głosowało za Jarosławem Kaczyńskim

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Komisja Europejska chce wprowadzić od 2023 roku zmiany w dopłatach dla rolników. Zakłada ona precyzyjne określenie przez kraje członkowskie, kto uważany jest za rolnika, by ze wsparcia finansowego korzystali ci aktywni, a nie tylko posiadacze ziemi. Z "Raportu o stanie wsi polskiej" wynika bowiem, że aż 80 proc. osób otrzymujących dopłaty jest jedynie właścicielami ziemi lub ich spadkobiercami. Na 1,3 mln rolników, którzy co roku składają wnioski o dopłaty bezpośrednie, zaledwie około 400 tys. ma być faktycznymi producentami żywności. 

Zatrzymano trzech rolnikówTrzech rolników zatrzymanych. Wywiesili transparenty przed domem posła PiS

Zmiany w zasadach Wspólnej Polityki Rolnej. PiS przeciwko

Jak podaje "Wyborcza", pomysł zmian nie podoba się w Ministerstwie Rolnictwa, które uważa, że obecny system działa dobrze, a nowe przepisy wprowadzą problemy administracyjne. Europosłowie PiS głosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko nowym przepisom, jednak negocjacje między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim a Radą Europejską nadal trwają. Pomysłodawcą zmian jest europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego i były wicepremier minister rolnictwa Jarosław Kalinowski.

- Janusz Wojciechowski [komisarz UE ds. rolnictwa - red.] chce lepiej traktować osoby, które udają rolników niż samych rolników. PiS-owi wydaje się, że właściciele kilku hektarowych gospodarstw to ich elektorat i oni są ważniejsi od rolników - komentował sprawę Kalinowski w rozmowie z Business Insider.

Na wprowadzeniu zmian mógłby stracić między innymi Kościół. Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej, które złożyła Lewica "nabywanie przez kościelne osoby prawne nieruchomości rolnych [...] jest obok nieruchomości zwróconych na podstawie decyzji Komisji Majątkowej największym źródłem powiększania majątku kościelnego". Według danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w latach 1992-2019 "Kościół rzymskokatolicki w RP otrzymał łącznie 76 244 ha, co przy założeniu średniej ceny ha z podziałem na województwa może dać łączną wartość nieruchomości na poziomie 3 487 629 292 zł". Aktualny stan posiadanych przez kościół gruntów rolnych nie jest jednak znany.

Agrounia protestuje w WarszawieProtest rolników w Warszawie: "Stop dyktatury Kaczyńskiego i Kota jego!"

Więcej o: