Lubelskie. Pod wpływem alkoholu jeździł ciągnikiem samoróbką. Miał 3,5 promila

Policjanci we Frampolu (woj. lubelskie) zatrzymali mężczyznę, który kierował pod wpływem alkoholu. Szczególną uwagę przykuł pojazd, którym poruszał się wraz z równie pijanym pasażerem.

Biłgorajscy policjanci zauważyli pojazd, poruszający się bez wymaganych świateł mijania. Za kierownicą siedział pijany 38-latek wiozący równie nietrzeźwego pasażera.

Zobacz wideo Krasnystaw. Ciągnik jeździł bez kierowcy

Frampol. Jechał pijany, z czynnym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych

Pojazd, który zatrzymali policjanci, to ciągnik samoróbka poruszający się bez pokrywy silnika. Tajemnicą pozostaje to, gdzie siedział wspomniany pasażer - na zdjęciu udostępnionym przez policję widać tylko jedno miejsce, przeznaczone dla kierującego. 

Zatrzymano 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od klientów lokali klubów go-go w Warszawie i we WrocławiuPolicjant kierował grupą wyłudzającą pieniądze od klientów klubów go-go

Kiedy funkcjonariusze zatrzymali pojazd, zorientowali się, że kierowca jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że miał we krwi 3,5 promila alkoholu, a jego pasażer - ponad 2 promile. Dalsze postępowanie pozwoliło policjantom ustalić, że 38-latek, który prowadził ciągnik, miał już wcześniej wydany przez sąd prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Funkcjonariusze przerwali mężczyznom podróż, a o karze dla kierującego zadecyduje sąd. Grozi mu za to kara do 5 lat pozbawienia wolności i przekazanie od 5 do 60 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

CBA, zdjęcie ilustracyjneZapadł wyrok ws. kasjerki CBA. Kobieta i jej mąż muszą zwrócić 9 mln zł

Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pomimo ciągłych apeli policji i tragicznych doniesień medialnych wciąż są osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu, nie myśląc o tym, jak poważne zagrożenie powodują 

- przypomina Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju.

Wypadki drogowe w 2020 roku z udziałem osób nietrzeźwych

Z rocznego raportu policji wynika, że w ubiegłym roku kierowcy, którzy byli pod wpływem alkoholu, spowodowali 2 015 wypadków, czyli 8,6 proc. wszystkich wypadków drogowych. Największe zagrożenie  stanowili kierowcy pojazdów osobowych - są odpowiedzialni za 1 075 wypadków. Drugą najliczniejszą grupą byli rowerzyści - ci z kolei spowodowali 275 wypadków.  

Śmierć w tych wypadkach poniosło 271 osób, co daje prawie 11 proc. spośród wszystkich zabitych na drogach w 2020 roku.  Najwięcej wypadków z udziałem osób nietrzeźwych miało miejsce w weekendy. Pijani kierowcy zagrażali bezpieczeństwu, przekraczając prędkość, nieustępując pierwszeństwa i wyprzedzając w nieodpowiedni sposób.

Więcej o: