Bieszczady. GOPR pokazało niezwykłe zdjęcia po zejściu dużej lawiny gruntowej

W Bieszczadach na Wielkiej Rawce zeszła w niedzielę duża lawina gruntowa. Na miejsce udali się ratownicy GOPR Bieszczady i wykonali serię zachwycających zdjęć.

W zeszłym tygodniu GOPR opublikowało zdjęcia przedstawiające pęknięcia na Wielkiej Rawce, a w niedzielę ratownicy przekazali, że w tym miejscu zeszła duża lawina gruntowa.

W weekend zeszła duża lawina gruntowa w Bieszczadach

"W zeszłym tygodniu zamieszczaliśmy fotkę z pęknięciem na Wielkiej Rawce, a wczoraj w godzinach południowych w tym miejscu zeszła pokaźnych rozmiarów lawina gruntowa. Dla porównania grubości pokrywy śnieżnej na jednym ze zdjęć przy obrywie stoi ratownik z rozłożoną sondą lawinową o długości 320 cm" - napisali w mediach społecznościowych goprowcy.

"Pamiętajcie, że miejsce to jest nadal niebezpieczne, ponieważ mogą schodzić kolejne lawiny i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić w rejon lawiniska" - przypominają ratownicy.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Weź udział w loterii i wygraj samochód lub pieniądzeSpis powszechny. Ruszyła loteria GUS. Co jest do wygrania?

Ocieplenie spowodowało pęknięcie na Wielkiej Rawce 

Ratownicy GOPR 22 kwietnia poinformowali, że doszło do pęknięcia na Wielkiej Rawce.

"W terminie 09-16.04.1974 r. dyżurowałem na Połoninie Wetlińskiej w schronisku, pełniąc dyżur GOPR. W tym czasie było już dość ciepło, co spowodowało obryw śniegów nawianych pod szczytem Wielkiej Rawki i lawinę znacznych rozmiarów. Corocznie powstaje taki nawis, o wymiarach zależnych od opadów." (pisownia oryginalna) - przekazał ratownik beskidzkiego GOPR. Goprowcy podkreślają, aby nie wchodzić na takie nawisy.

Prezydent RP Andrzej DudaAndrzej Duda już zaszczepiony. Karetka przyjechała do Pałacu Prezydenckiego

W górach zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje o zagrożeniu lawinowym niskim (pierwszego stopnia) w Bieszczadach

"Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje lokalnie na kilku stromych stokach, o wystawach północnych i północno-wschodnich, gdzie wiejący wcześniej południowy wiatr przetransportował i nagromadził większe ilości śniegu. Pokrywa starego śniegu zbudowana z wielu warstw o różnej twardości poprzedzielana warstwami lodu i lodoszreni. Poszczególne warstwy są na ogół dobrze ze sobą związane. W miejscach nawianych pokrywa może sięgać 150 cm. Śnieg zalega głównie na stokach o wystawach północnych od wysokości około 900 m n.p.m." - czytamy w komunikacie GOPR.

Niskie zagrożenie lawinowe obowiązuje także w Karkonoszach i na Babiej Górze

Zobacz wideo Stopnie zagrożenia lawinowego
Więcej o: