Na czym polega nauka hybrydowa? Od poniedziałku dotyczy ona uczniów klas I-III z 11 województw

Od poniedziałku 26 kwietnia, w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie - informuje ministerstwo edukacji. Na czym polega nauka hybrydowa? Wyjaśniamy.

Nauka hybrydowa wraca do szkół, do klas I-III. To pierwszy krok w powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych.

Zobacz wideo Minister zdrowia: Klasy I-III szkół podstawowych wracają do nauczania stacjonarnego

Nauka hybrydowa od poniedziałku. Co trzeba wiedzieć?

Nauka hybrydowa to połączenie lekcji zdalnych, czyli przeprowadzanych przez internet i tych, które są organizowane w szkole - stacjonarnie. Od poniedziałku 26 kwietnia uczyć się w ten sposób będą uczniowie w klasach I-III w szkołach podstawowych w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim.

Mija rok od wprowadzenia nauki zdalnej. Wraz z nią pojawił się problem wykluczenia i znikających uczniówMija rok od wprowadzenia nauki zdalnej. Wykluczenie i znikający uczniowie

Nauka zdalna dotyczy klas wyższych, ale też klas I-III w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim (tam restrykcje nie zostały złagodzone).

Nauka pół na pół. Zasady hybrydowego nauczania

"Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 procent - zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia" - podaje gov.pl. Najczęstszym wprowadzonym rozwiązaniem do szkół jest wprowadzenie zajęć pół na pół. Oznacza to, że na przykład w danym tygodniu przychodzą na lekcje do szkoły klasy A, a w kolejnym klasy B. 

W szkołach działających hybrydowo prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.

Przemysław CzarnekCzarnek o naganie dla prof. Budzyńskiej: To pogwałcenie wolności słowa

To nie pierwszy raz, gdy do szkół wprowadzono naukę hybrydową. Rząd zdecydował się na to tymczasowe rozwiązanie w tych rejonach Polski, gdzie liczba zakażeń była największa. Planowano, że nauka hybrydowa potrwa 15 do 28 marca, jednak przestała obowiązywać już 20 marca.

Więcej o: