Polski dyplomata ewakuowany z Indii. Jest ciężko chory na COVID-19

W niedzielę po południu do Polski przyleciał specjalny samolot, którym do Polski z Indii ewakuowany został ciężko chory na COVID-19 polski dyplomata; towarzyszy mu jego rodzina: również chora ciężarna żona oraz czwórka dzieci.
Zobacz wideo Czy będzie podtrzymany obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu?

Całą operację skoordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, skomplikowaną ze względu na presję czasu oraz liczbę instytucji zaangażowanych w ewakuację. "Sytuacja w Indiach jest dramatyczna, nie ma tlenu, nie ma miejsc w szpitalach. Dyplomaci również nie mogą liczyć na pomoc. Niezbędna była więc ewakuacja Polaka do kraju" - powiedział płk. Konrad Korpowski, dyrektor RCB.

Jak podkreślił, w przygotowaniu całej operacji kluczowe było sprawne skoordynowanie działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Lotniczego Pogotowia Ratowniczego oraz PL LOT.

Ewakuację udało się zorganizować w ciągu 48 godzin, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa, w porozumieniu z GIS. Dyplomata wraz z rodziną, po przylocie do Warszawy, trafił do jednego ze szpitali zakaźnych w Warszawie.

"Do Polski dotarł ewakuowany wraz z rodziną z Indii chory (COVID-19) polski dyplomata. Misję zorganizowano, zachowując procedury bezpieczeństwa, w 48h dzięki współpracy wielu instytucji - Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Premiera i LOT. Gratulacje za sprawną koordynację dla RCB" - napisał Michał Dworczyk.

Dramatyczna sytuacja w Indiach

W Indiach panuje obecnie najgorsza sytuacja epidemiczna na świecie. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia w niedzielę, kolejny dzień z rzędu, pobity został światowy rekord liczby nowych infekcji w ciągu doby - 349 691. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło w Indiach 2767 osób w związku z COVID-19 - również najwięcej do tej pory. W sobotę informowano o 346 786 infekcjach i 2624 zgonach. Łącznie od początku epidemii w Indiach zdiagnozowano 16,96 mln przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 192 311 zgonów.

Premier Indii Narendra Modi wezwał w niedzielę wszystkich obywateli do przyjmowania szczepionek przeciwko COVID-19 i zachowania ostrożności, mówiąc, że "burza infekcji" wstrząsnęła krajem. - Nasze nastroje były bardzo dobre po pomyślnym poradzeniu sobie z pierwszą falą" - powiedział Modi w przemówieniu radiowym. - Ale ta burza wstrząsnęła krajem - zaznaczył, odnosząc się do drugiej fali epidemii koronawirusa w Indiach.

Premier terytorium stołecznego Delhi Arvind Kejriwal powiedział w niedzielę, że lockdown będzie obowiązywał tu do 3 maja w sytuacji, gdy liczba przypadków koronawirusa gwałtownie rośnie.

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Więcej o: