Bp Janiak mimo zakazu przebywa na terenie diecezji kaliskiej. Kuria poinformowała Nuncjaturę Apostolską

"Biskup Damian Bryl został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie" - przekazał w sobotę w oświadczeniu rzecznik kaliskiej diecezji. Jak dodał, biskup kaliski "poinformował o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską". Zgodnie z marcową decyzją Watykanu Edward Janiak nie powinien mieszkać na terenie diecezji.

Biskup Edward Janiak przebywa na terenie diecezji kaliskiej, z której nakazały się mu wyprowadzić kościelne władze - podał w piątek "Głos Wielkopolski". Duchowny mieszka w Domu Pomocy Caritas w Złoczewie. W rozmowie z dziennikarzami duchowny potwierdził tę informację, zaznaczył jednak, że jego pobyt ma związek ze szczepieniem. - Nie łamię zakazu. Za kilka dni stąd wyjadę, poza diecezję kaliską. Nie powiem dokąd. To tajemnica - podkreślił.

Biskup Edward Janiak był jednym z duchownych, których Watykan ukarał pod koniec marca 2021 r. za wieloletnie tuszowanie molestowania seksualnego nieletnich przez księży z podległej mu diecezji. Kara obejmowała również nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.

Biskup Edward Janiak Bp Edward Janiak odnalazł się. Na terenie diecezji, którą miał opuścić

W kwietniu dziennikarze "Gazety Wyborczej" próbowali ustalić, dokąd udał się biskup Edward Janiak. Takiej wiedzy nie miał jednak ani episkopat, ani kaliska kuria. Z nieoficjalnych doniesień wynikało, że duchowny miał wyprowadzić się na Dolny Śląsk.

Zobacz wideo „Co łaska” za tuszowanie pedofilii? O. Gużyński: To rzecz bardzo niestosowna (wypowiedź z 31 marca)

Rzecznik diecezji kaliskiej: Biskup poinformował Nuncjaturę Apostolską

"W odpowiedzi na powtarzające się pytania o miejsce przebywania biskupa Edwarda Janiaka informujemy, że biskup Damian Bryl [biskup diecezji kaliskiej - red.] został powiadomiony o pobycie biskupa Edwarda Janiaka w Domu Opieki Społecznej Caritas w Złoczewie" - czytamy w wydanym w sobotę komunikacie rzecznika prasowego diecezji kaliskiej ks. Michała Włodarskiego.

Abp Sławoj Leszek Głódź i bp Edward Janiak ukarani. Czym sobie na to zasłużyli? Abp Głódź i bp Janiak ukarani za krycie pedofilii. "Łagodna kara, szkoda..."

Jak dodał rzecznik, "ze względu na obowiązujące biskupa Edwarda Janiaka ograniczenia nałożone przez Stolicę Apostolską biskup kaliski poinformował o zaistniałym fakcie Nuncjaturę Apostolską".

Więcej o: