Przemysław Czarnek odznaczył dyrektora szkoły, który zakazał uczniom używania symbolu Strajku Kobiet

Przemysław Czarnek odznaczył medalem Komisji Edukacji Narodowej dyrektora szkoły w Łodzi, który zakazał uczniom używania symbolu Strajku Kobiet w aplikacji szkolnej. - Wręczając medal Dariuszowi Jakóbkowi podkreślam, że działania dyrektora 34 LO były uprawnione - mówił podczas uroczystości minister edukacji i nauki. Innego zdania są natomiast prawnicy, którzy podkreślają, że decyzja dyrektora jest sprzeczna z konstytucją i prawem międzynarodowym.

O wręczeniu medalu Komisji Edukacji Narodowej dla dyrektora XXXIV LO w Łodzi poinformowano na oficjalnym koncie Ministerstwa Edukacji i Nauki na Twitterze. We wpisie podano, że odznaczenie przyznane zostaje "za wybitne osiągnięcia w zakresie edukacji w Polsce, wychowania dzieci i młodzieży, za wielką odwagę".

Zobacz wideo Przemysław Czarnek - człowiek, który nie ma wstydu i kobiet się nie boi

Przemysław Czarnek odznaczył medalem dyrektora, który zakazał uczniom symbolu Strajku Kobiet

- Wręczając medal Dariuszowi Jakóbkowi podkreślam, że działania dyrektora 34 LO były uprawnione. Przekazał on projekt regulaminu szkoły do konsultacji radzie pedagogicznej i radzie rodziców, które nie zgłosiły żadnych uwag, ani zastrzeżeń - mówił podczas uroczystości Przemysław Czarnek. Minister edukacji dodał, że ujęty w regulaminie szkoły zakaz używania przez uczniów symbolu Strajku Kobiet był, w jego opinii, uzasadniony. Według polityka przepis ten "odnosił się do symboli o charakterze politycznym, nawołujących do stosowania przemocy, szerzących dyskryminację, nietolerancję, wykluczenie społeczne".

Do sprawy tej odniósł się także mecenas Marek Paplarczyk. W rozmowie w TVN24 stwierdził, że kary, które nakładano na uczniów prezentujących symbol błyskawicy, są niezgodne nie tylko z konstytucją, ale również z konwencją ONZ o prawach dziecka. Dodał, że polskie prawo zabrania propagowania treści faszystowskich czy komunistycznych, ale nie można ograniczać uczniom prawa do demonstrowania swoich poglądów.

Symbol błyskawicy ze Strajku Kobiet (zdjęcie ilustracyjne)Łódź. Dyrektor liceum zawieszony. Zakazał używania symbolu błyskawicy

- Oczywiście szkoła powinna być apolityczna, ale to w ten sposób jest rozumiane, że szkoła nie powinna, nie może organizować żadnej działalności politycznej, agitującej za partią polityczną czy za pewną ideologią, którą prezentują konkretne partie polityczne. Na to w szkole miejsca nie ma (...). Natomiast trudno wymagać, aby uczniowie mieli ograniczone wolności i prawa obywatelskie w demonstrowaniu swoich poglądów - zwraca uwagę mec. Marek Paplaczyk. 

Przemysław Czarnek mówi o zachowaniu dyrektora, że jest "doskonałe"

Jedna z uczennic klasy maturalnej w Łodzi została ukarana tzw. punktami ujemnymi, ponieważ nie zastosowała się do nowego regulaminu, który zakazywał eksponowania na profilach uczniów jakichkolwiek symboli mogących kojarzyć się z polityką. Mimo nowego zapisu nastolatka zostawiła błyskawicę (symbol Strajku Kobiet) w awatarze swojego zdjęcia profilowego, używanego w szkolnej aplikacji do nauki zdalnej. W sprawie dyrektora liceum odbyło się specjalne posiedzenie rady miejskiej, podczas której ogłoszono, że w szkole odbędzie się kontrola. Kilka godzin po niej, dyrektor Dariusz Jakóbik został zawieszony za to, że zakazał uczniom umieszczania symbolu błyskawicy na zdjęciu. Według części radnych nowy regulamin został przyjęty z naruszeniem statusu szkoły.

Strajk Kobiet w Krakowie - zdjęcie ilustracyjneCiechanowiec. Dyrektor ostrzega uczniów przed udziałem w Strajku Kobiet

Przemysław Czarnek uznał, że zachowanie dyrektora szkoły było "doskonałe". W rozmowie z TVN24 zapowiadał, że ministerstwo skieruje zawiadomienie do prokuratury. Ma ono dotyczyć tego, że w sprawie zawieszenia dyrektora zachodzi podejrzenie o przekroczenie uprawnień przez prezydent miasta.

Więcej o: