Mirosław Handke nie żyje. Były minister edukacji zmarł w wieku 75 lat

Mirosław Handke nie żyje. Minister edukacji w rządzie Jerzego Buzka oraz profesor nauk chemicznych odszedł w wieku 75 lat. Nie podano przyczyny jego śmierci.

Mirosław Handke nie żyje. Był ministrem edukacji w narodowej w rządzie Jerzego Buzka z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność od 31 października 1997 do lipca 2000 roku. Jedną z inicjatyw  zmarłego profesora była reforma systemu oświaty (1999 r.), na mocy której wprowadzono gimnazja. Przyczyna śmierci naukowca nie jest znana. 

Mirosław Handke nie żyje. Był cenionym polskim naukowcem

W 2011 roku profesor został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Od 1999 r. był również honorowym obywatelem Jarosławia.

Sędzia Igor Tuleya przed budynkiem SNIzba Dyscyplinarna ponownie rozpatrzy sprawę sędziego Tulei w czwartek

Mirosław Handke. Rektor krakowskiej AGH, członek Komisji Chemii PAN

Mirosław Handke urodził się 19 marca 1946 roku w Lesznie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie rozpoczął pracę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako młodszy asystent. W 1974 roku obronił doktorat na AGH i został przeniesiony na stanowisko adiunkta. Stopień doktora habilitowanego zdobył w 1985 roku, po czym został nominowany na docenta. 

Arcybiskup Wojciech ZiembaArcybiskup Wojciech Ziemba nie żyje

W latach 1988-1991 kierował Zakładem Chemii Krzemianów AGH, który powstał dzięki niemu. Pracował również jako zastępca dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej. W 1992 roku zyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1993 r. - profesora nauk chemicznych. W latach 1993-1997 był rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

W 1986 roku zasiadł w Komisji Nauk Ceramicznych Polskiej Akademii Nauk, a w 1994 został członkiem Komisji Chemii PAN. Był autorem ok. 100 prac naukowych z dziedziny fizykochemii krzemianów oraz spektroskopii oscylacyjnej. 

Zobacz wideo Legendy "Solidarności". Choć nie ma już ich z nami, to dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce
Więcej o: