Pięć osób w kolejnym etapie walki o fotel prezesa IPN. Wśród nich m.in. autor książki o Wałęsie

Do II etapu konkursu na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przeszło pięciu kandydatów - podaje nieoficjalnie RMF FM. Wśród nich znalazł się m.in. historyk Paweł Zyzak, autor kontrowersyjnej książki "Lech Wałęsa - idea i historia", obecnie pracownik KPRM.

O stanowisko szefa IPN-u ubiega się dr Adam Buława, były dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, były radny PiS i były kandydat tej partii do Sejmu, a także dr Marek Chrzanowski, mediewista, dyrektor I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, kandydat na szefa IPN w 2016 r.

W gronie kandydatów znalazł się również Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, były naczelnik Okręgowego Biura Edukacji Publicznej IPN w tym mieście oraz Jacek Wiatrowski, były prezes stowarzyszenia Biegacz Świętokrzyski, właściciel kancelarii audytorskiej.

Do II etapu przeszedł także Paweł Zyzak, autor kontrowersyjnej, wydanej w 2009 r. książki "Lech Wałęsa - idea i historia", w której znajdowały się m.in. anonimowe wypowiedzi dotyczące życia prywatnego byłego prezydenta. Był działaczem PiS, publikował też w prawicowych pismach. W jednym z tekstów określił osoby homoseksualne "pedałami".

Od października 2008 r. do kwietnia 2009 r. pracował jako archiwista w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.  Obecnie jest wicedyrektorem Departamentu Studiów Strategicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Wybór prezesa IPN

Jak informuje RMF FM, kolejny etap konkursu odbędzie się we wtorek. Kandydaci opowiedzą o swojej wizji działania Instytutu Pamięci Narodowej, będą odpowiadali również na pytania Kolegium IPN.

W składzie kolegium zasiadają prof. zw. dr hab. Wojciech Polak, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. dr hab. Jan Draus, prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Józef Marecki, prof. dr hab. Andrzej Nowak, Bronisław Wildstein, prof. dr hab. Tadeusz Wolsza i Krzysztof Wyszkowski.

Prezes IPN jest wybierany przez Sejm za zgodą Senatu na 5-letnią kadencję. Kandydata wskazuje parlamentowi kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Obecny prezes - wybrany w 2016 r. Jarosław Szarek - nie kandyduje na kolejną kadencję.

Więcej o: