Zmiany w maturze i egzaminie ósmoklasisty przesunięte o kilka lat. Część uczniów może odetchnąć

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił w środę, że tegoroczny egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty odbędą się w poprzednio zaplanowanych terminach. Jednocześnie zapowiedział, że wprowadzenie zmian zaostrzających zasady obu tych egzaminów zostanie opóźnione o kilka lat.

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypomniał na konferencji, że matury odbędą się w dniach 4-20 maja, a egzaminy ósmoklasisty w dniach 25-27 maja. - Nie ma żadnych przesłanek i żadnego zagrożenia dla tych terminów egzaminów i dla oczywiście stacjonarnej formuły egzaminów - stwierdził.

Minister przypomniał również o zmianach w egzaminach, zapowiedzianych już w grudniu. W ramach egzaminów ósmoklasisty do wykonania będzie mniej zadań, także otwartych; czas na wykonanie testu się nie zmieni. Nie będzie też obowiązku przystąpienia do przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Część ustna będzie tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie zagraniczne.

- Nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed egzaminami, nie chcemy w żaden sposób stresować ani ósmoklasistów, ani maturzystów. Wystarczą obostrzenia sanitarne i reżim, które były stosowane na egzaminach próbnych - podkreślił Przemysław Czarnek.

Zobacz wideo Czy będzie podtrzymany obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu?

Przemysław Czarnek o zmianach w egzaminach

Od 2022 r. egzamin ósmoklasisty miał odbywać się nie z trzech, a czterech przedmiotów - j. polskiego, matematyki, j. obcego i przedmiotu dodatkowego. Minister ogłosił jednak, że dodatkowy przedmiot być może zostanie wprowadzony na egzaminie w 2024 r.

Z kolei od 2023 r. miał obowiązywać próg 30 proc. na maturze z przedmiotu na poziomie rozszerzonym (obecnie wystarczy podejść do takiego egzaminu bez konieczności uzyskania określonej liczby punktów). Ta zmiana wejdzie w życie dwa lata później - w 2025 r.

W zaplanowanym terminie odbędą się w tym roku także egzaminy zawodowe. W styczniu miała miejsce pierwsza sesja, kolejna rozpocznie się 7 czerwca i potrwa do 8 lipca. Przystąpi do niej ponad 250 tys. osób.