Majówka 2021. Czy sklepy będą otwarte? Kiedy będziemy mogli zrobić zakupy?

Czy 1, 2 oraz 3 maja sklepy będą otwarte? Kiedy i gdzie będziemy mogli zrobić zakupy podczas majówki 2021? Wyjaśniamy i podpowiadamy, które obiekty handlowe będą dostępne dla klientów podczas weekendu majowego.
Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Tegoroczna majówka rozpoczyna się w sobotę. 1 maja (Święto Pracy) jest ustawowo dniem wolnym, dodatkowo uwzględnionym w ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta. W taki dzień sklepy wielkopowierzchniowe będą zamknięte. Jak wygląda sytuacja w przypadku pozostałych dni? 

Majówka 2021. 2 maja - czy sklepy będą otwarte?

2 maja w tym roku wypada w niedzielę, która w harmonogramie niedziel handlowych uwzględniona jest jako dzień, w którym handel jest zakazany. Oznacza to, że podobnie jak w sobotę 1 maja, nie będziemy mieli możliwości zrobienia większych zakupów. 

Majówka 2021. Czy sklepy są otwarte 3 maja? 

Choć 3 maja wypada w poniedziałek, tak samo jak Święto Pracy należy do grona dni, które uwzględniono w ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta. Jest to także dzień ustawowo wolny od pracy. Sklepy pozostaną więc zamknięte od soboty 1 maja do poniedziałku 3 maja. Nie oznacza to jednak, że zupełnie stracimy możliwość zrobienia zakupów. 

Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w PoznaniuPogoda na maj. Długoterminowa prognoza IMGW. Zamiast wiosny będzie lato

Zakaz handlu w niedzielę i święta. Gdzie zrobić zakupy? 

Zakaz handlu odnosi się przede wszystkim do sklepów wielkopowierzchniowych. Zamknięte pozostają więc przede wszystkim galerie i centra handlowe, sklepy meblowe, sklepy RTV oraz supermarkety. Poniżej prezentujemy listę sklepów, w których możliwe będzie zrobienie zakupów pomimo zakazu handlu:

  • osiedlowe sklepy, w których tego dnia za ladą stoi właściciel,
  • sklepy przy stacjach benzynowych,
  • punkty handlowe zlokalizowane na dworcach oraz stacjach,
  • cukiernie, piekarnie, kawiarnie,
  • apteki,
  • sklepy z pamiątkami,
  • saloniki prasowe,
  • kwiaciarnie,
  • sklepy o statusie placówki pocztowej (np. Żabka).

Mięso na grillu, zdjęcie ilustracyjneMajówka 2021. W jakie dni wypada? Kiedy najlepiej wziąć urlop?

Co ważne, w trakcie zakupów konieczne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa. W obiektach handlowych jesteśmy zobligowania do noszenia maseczek, dezynfekowania dłoni oraz zachowywania odpowiednich odległości. W placówkach, których powierzchnia wynosi mniej niż 100 m2, może przebywać jedna osoba na 15 m2. W sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 jest to natomiast jedna osoba na 20 m2. 

Więcej o: