Z Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych odeszły dwie osoby

We wtorek 20 kwietnia poinformowano, że dwóch członków Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw bioetycznych, ks. prof. Piotr Morciniec i prof. Michał Królikowski, postanowiło opuścić gremium. - Nie odnajduję się w obecnej formule pracy zespołu - stwierdził Królikowski.
Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Z członkostwa w Zespole Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych zrezygnowali ks. prof. Piotr Morciniec (ekspert ds. teologii moralnej) i prof. Michał Królikowski (prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego). Swoją decyzję tłumaczyli w rozmowie z "Gościem Niedzielnym"

Dwóch członków Zespołu KEP ds. Bioetycznych złożyło rezygnację

- Od jakiegoś czasu byłem tylko nominalnym członkiem zespołu - tłumaczył swoją decyzję ks. prof. Piotr Morciniec.

- Nie odnajduję się w obecnej formule pracy zespołu - stwierdził prof. Michał Królikowski. 

O. Gużyński: Z wielki żalem i smutkiem przyjmuję, że Episkopatu nie stać na jasne stanowisko ws. szczepionek / na zdjęciu O. Paweł GużyńskiO. Gużyński o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek. "Żal i smutek"

Konferencja Episkopatu Polski o szczepionkach AstraZeneca i Johnson & Johnson

Episkopat 14 kwietnia wydał stanowisko, w którym stwierdzono, iż przyjmowanie przez katolików szczepionek koncernów AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi wątpliwości moralne. Mowa o wykorzystywaniu w produkcji szczepionek linii komórkowych pochodzących z płodów z lat 60. oraz 70., które abortowano w związku ze wskazaniami medycznymi lub prawnymi. Niektórzy usilnie twierdzą jednak, że aborcje przeprowadza się jedynie w tym celu, co nie jest prawdą.

Eksperci: Wskazywanie, że jedne szczepionki są mniej moralne od innych, to budowanie do nich niechęciNawet rząd zirytowany poczynaniami Episkopatu: "Stawką szczepień jest życie"

- Linie komórkowe pochodzą z płodów z lat 60. i 70., które były abortowane ze wskazań medycznych, prawnych lub innych. Te linie są podtrzymywane w laboratoriach do celów badawczych i produkcyjnych. Niektórzy fałszywie twierdzą, że przeprowadza się w tym celu nowe aborcje, a nie jest to prawda - wytłumaczył prof. Jacek Wysocki, pediatra, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zastępca przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, w rozmowie z Gazeta.pl z ubiegłego roku. 

Opinia Episkopatu była bardzo szeroko komentowana w przestrzeni publicznej, a do stanowiska odniesiono się również na rządowym koncie #SzczepimySię na Twitterze. "Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia m.in. normalnych praktyk religijnych" - przekazano. 

Postawę hierarchów skrytykował także m.in. lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, który stwierdził, że wszystkie osoby, które wskutek decyzji nie przyjmą szczepionki i tym samym ciężko przejdą COVID-19 będą "na sumieniu biskupów, a przede wszystkim tych, którzy ten dokument podpisali". 

Czytaj więcej: Biskupi o "wątpliwościach" wobec szczepionek. Hołownia: Odmawiający szczepień będą na ich sumieniu>>>

Więcej o: