Pożar w pustelni ks. Natanka. Nadzór budowlany: Te zbudowania to zagrożenie

Ks. Piotr Natanek, mimo zakazu kurii wciąż odprawia msze w swojej "Pustelni Niepokalanów" na terenie małopolskiej Grzechynii. W niedzielę wybuchł tam pożar, płonął magazyn, jeden z nielegalnie wybudowanych obiektów na terenie należącym do ks. Natanka.

Pożar wybuchł z samego rana w "Pustelni Niepokalanów", którą ks. Piotr Natanek rozbudowywał bez odpowiednich zezwoleń i nie uwzględniając norm bezpieczeństwa. Zabudowania stanowią zagrożenie, a nadzór budowlany po pożarze zapowiedział kolejną kontrolę.

Zobacz wideo Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone

Pożar w pustelni ks. Natanka. Strażacy: Większość tych budynków to zagrożenie dla ludzi

Strażacy, którzy otrzymali zgłoszenie o pożarze na zalesionym terenie, wysłali tam dwadzieścia jednostek straży pożarnej - pisze wp.pl. Okazało się jednak, że zgłoszenie nie było precyzyjne, a w ogniu stanął jeden magazyn należący do pustelni. - Wiele drużyn zostało zawróconych jeszcze w drodze - mówił Łukasz Białończyk, rzecznik państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".

Rzecznik prezydenta komentuje incydent związany z lotem Dudy. Rzecznik prezydenta komentuje incydent związany z lotem Dudy. "Nikt nie wpływał"

Gaszenie pożaru trwało około 15 minut. Zdaniem strażaków większość budynków na terenie "Pustelni Niepokalanów" jest niebezpieczna i może stanowić zagrożenie dla ludzi, którzy tam przebywają.

Nadzór budowlany znów skontroluje budynki nielegalnie postawione na terenie należącym do ks. Natanka

Ks. Piotr Natanek między 2019 a 2020 rokiem dokupił hektar lasu, który otoczył płotem. Wewnątrz postawiono m.in. kaplicę, spiżarnię i magazyn na drewno. 

Zabudowania powstały nielegalnie, bez projektu i oficjalnego odebrania poprzedzonego stosowną kontrolą. Maksymilian Głowacz, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego z Suchej Beskidzkiej, powiedział w rozmowie z Onetem, że nakaz rozbiórki obiektów był wydany już dwukrotnie, za każdym razem jednak ks. Natanek odwoływał się od decyzji, a sprawy są teraz prowadzone w wyższych instancjach. Zdaniem nadzoru budowlanego obiekty "zostały zbudowane całkowicie z pominięciem sztuki budowlanej i bez jakichkolwiek pozwoleń".

Zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa. Minister Niedzielski podaje terminKiedy bez maseczek na świeżym powietrzu? Niedzielski podał przybliżony termin

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego z Suchej Beskidzkiej ma w najbliższym czasie ponownie złożyć wizytę w "Pustelni Niepokalanów", aby kolejny raz ocenić stan nielegalnych zabudowań na terenie należącym do ks. Piotra Natanka. Duchowny mimo suspensy od sprawowania funkcji kapłańskich, którą nałożył na niego kard. Stanisław Dziwisz, wciąż odprawia msze i sprawuje posługę, korzystając ze swojej pustelni.

Więcej o: