Kilkadziesiąt amerykańskich myśliwców w Polsce. Pentagon: To rutynowe ćwiczenia

W Polsce pojawiło się kilkadziesiąt amerykańskich myśliwców F-15 i F-16. Pentagon zapewnia, że są to rutynowe ćwiczenia, a szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreśla, że wspólna praktyka zwiększy bezpieczeństwo w regionie.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że pojawienie się w Polsce myśliwców F-15 i F-16 oraz samolotów transportowych C-130 jest elementem rutynowych ćwiczeń. Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie Kirby zapewnił, że obecność w Polsce amerykańskich maszyn nie ma związku z sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Zobacz wideo Bombowiec B-1B przeleciał nad Warszawą. Nagrania amerykańskiej maszyny z bazy Nellis

Rzecznik Pentagonu: Ćwiczenia nie są bezpośrednią odpowiedzią na sytuację na granicy ukraińskiej

Pentagon poinformował, że do Polski przyleciały samoloty bojowe F-15 z bazy Lakenheath w Anglii oraz myśliwce F-16 i Super Herkulesy C-130 stacjonujące w bazach Spangdahlem i Ramstein w Niemczech.

To są rutynowe ćwiczenia, przygotowywane od pewnego czasu, nie są one bezpośrednią odpowiedzią na sytuację na granicy ukraińskiej i na Krymie

- powiedział Kirby. Rzecznik Pentagonu wyjaśnił, że manewry mają na celu przećwiczenie zdolności operacyjnych i bojowych w bardzo ograniczonym przedziale czasowym. - Prowadzimy takie ćwiczenia cały czas. Mamy rotacyjną obecność w Polsce, za co jesteśmy wdzięczni i co sobie cenimy - dodał. Podczas tej samej konferencji prasowej rzecznik Pentagonu powiedział, że koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą nie służy stabilności i bezpieczeństwu region.

Mariusz Błaszczak: Wspólnie ćwicząc, wzmacniamy bezpieczeństwo naszego regionu

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych ćwiczy szybki przerzut sił powietrznych w Europie wykorzystując m.in. polskie lotniska, a wspólnie ćwicząc, wzmacniamy bezpieczeństwo naszego regionu.

Tymczasem dowódca amerykańskich sił lotniczych w Europie generał Jeffrey L. Harrigian wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że możliwość wspólnych ćwiczeń wraz z polskimi sojusznikami jest dla Amerykanów niezwykle wartościowa i niezmiernie istotna.

Więcej o: