Gdzie jest burza? Deszcz i burze pojawią się na zachodzie i północy Polski

W poniedziałek 19 kwietnia w niektórych miejscach w Polsce mogą pojawić się burze. Po południu i wieczorem dadzą się one we znaki zwłaszcza mieszkańcom zachodnich regionów.
Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Synoptycy prognozują, że w poniedziałek burze pojawią się na północy i zachodzie kraju. Około godziny 16:00 należy się ich spodziewać w:

  • województwie warmińsko-mazurskim - w okolicach Mrągowa, Olsztyna i Iławy;
  • województwie kujawsko-pomorskim - w okolicach Grudziądza, Torunia, Bydgoszczy czy Inowrocławia;
  • województwie zachodniopomorskim - w miastach takich jak Stargard i Nowogard;
  • województwie wielkopolskim - niedaleko Konina i Kalisza;
  • województwie lubuskim - w Zielonej Górze i okolicznych miejscowościach;
  • województwie dolnośląskim - w okolicach Wrocławia i Trzebnicy;
  • województwie opolskie - w okolicach miast takich jak Namysłów, Opole.

Gdzie jest burza? Prognozy 

Z czasem burze zaczną przesuwać się na zachód kraju - wieczorem będą dawać się we znaki mieszkańcom województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Do godziny 22:00-23:00 wyładowania powinny ustać. 

Najbardziej intensywny deszcz zapowiadany jest w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. "Burzom punktowo mogą towarzyszyć silniejsze, przelotne opady deszczu, do 15 mm. Rozwój lokalnych burz możliwy będzie w godzinach popołudniowych i wieczornych w zachodniej połowie oraz częściowo na północy i w mniejszym stopniu południu kraju" - dodaje IMGW.

Powodem pojawiających się w poniedziałek burz jest masa ciepłego i wilgotnego powietrza polarno-morskiego, które napływa ze wschodu. Po południu, podobnie jak w weekend, w takich warunkach może dojść do rozwoju zachmurzenia dużego i lokalnych burz. "Zagrożenie ze strony silniejszych porywów wiatru oraz opadów gradu będzie niewielkie - porywy sięgać mogą około 60 km/h, grad do 1 cm" - napisano w komunikacie IMGW.