78 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim - pierwsze powstanie miejskie w Europie w czasie II wojny światowej. Żydzi zaatakowali Niemców w obliczu planowanej likwidacji getta. W południe w stolicy zawyją syreny, a przy Pomniku Bohaterów Getta zostaną złożone wieńce.
Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaplanowało wiele inicjatyw związanych z rocznicą. Część z nich odbyła się w niedzielę 18 kwietnia. Na poniedziałek przewidziano natomiast:
Do 2 maja przy Stacji Metro Centrum można oglądać mural upamiętniający Żydówki walczące podczas zrywu. Zaprojektowali go Anna Koźbiel-Walas oraz Adam Walas we współpracy z wolontariuszami Muzeum Polin.
Muzeum Polin zaprasza także do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Ambasadorkami i ambasadorami akcji są w tym roku Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska, Bartosz Bielenia oraz Mariusz Szczygieł. W Warszawie w poniedziałek 19 w godzinach 7:45-10:00 oraz 15:00-18:00 wolontariusze będą rozdawać żonkile przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz przy dworcu Centralnym i Wileńskim, a w godzinach 10:30-13:30 także przy Muzeum Polin. Po raz pierwszy akcja Żonkile ma swój motyw przewodni - kobiety, które walczyły i ginęły w powstaniu.
Organizatorzy zachęcają także do wirtualnego wspierania akcji - między innymi poprzez dodawanie specjalnej nakładki na facebookowe zdjęcia oraz używania w mediach społecznościowych hasztagów: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile. "Przypnijmy dzisiaj żonkil i pokażmy, że #ŁączyNasPamięć - stwórzmy po raz kolejny sieć pamięci w przestrzeni internetu" - pisze muzeum.
Marek Edelman, jeden z dowódców powstania, co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żółtych kwiatów. Po latach stały się one symbolem walki Żydów o godność. Powstanie w getcie warszawskim trwało do 16 maja. Tylko nielicznym bojownikom udało się wydostać z niemieckiego okrążenia i przeżyć wojnę.