Kaczyński, Morawiecki i Szydło odwiedzą Kraków. 11. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

W niedzielę wieczorem minie 11 lat od pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak co roku, w katedrze na Wawelu odbędzie się msza święta w intencji ofiar. Wezmą w niej udział m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło czy Mateusz Morawiecki.

W 11. rocznicę pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii Kaczyńskiej w wawelskiej katedrze odbędzie się msza święta w intencji ofiar zmarłych w katastrofie smoleńskiej, a po niej zaplanowany jest krótki występ muzyczny - informuje radiokrakow.pl. Podczas całej uroczystości ma być zachowany reżim sanitarny.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Msza św. w katedrze, a potem występ muzyczny. Rocznica pogrzebu pary prezydenckiej w cieniu pandemii

Po wieczornej mszy świętej jest przewidziany krótki koncert, a następnie politycy zejdą do krypty, aby złożyć kwiaty przy sarkofagu pary prezydenckiej.

Jarosław Kaczyński i Antoni MacierewiczOnet: PiS chce skończyć ze "smoleńską aktywnością" Macierewicza

W tegorocznych uroczystościach wezmą udział, oprócz Jarosława Kaczyńskiego, premier Mateusz Morawiecki, europoseł Beata Szydło, wicemarszałek Ryszard Terlecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i marszałek województwa Witold Kozłowski oraz parlamentarzyści - wylicza radiokrakow.pl.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że po zeszłorocznych uroczystościach Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie do prokuratury powodem złamania obostrzeń obowiązujących w czasie epidemii koronawirusa. Sąd się z tym nie zgodził.

Pogrzeb pary prezydenckiej w 2010 roku

Po katastrofie smoleńskiej w Polsce od 10 do 18 kwietnia 2010 roku obowiązywała żałoba narodowa. Na pokładzie Tupolewa zginęła para prezydencka i 94 pozostali pasażerowie lecący na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Antoni Macierewicz"Czara się przelała". W podkomisji wojna, a rodziny wściekłe na Macierewicza

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w Warszawie 17 kwietnia. Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich przetransportowano w kondukcie żałobnym z Pałacu Prezydenckiego do bazyliki św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiono mszę.

Drogą powietrzną trumny z ciałami pary prezydenckiej przewieziono na krakowskie lotnisko. 18 kwietnia kondukt przewiózł je na Rynek Główny, gdzie w Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza żałobna. Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicami Krakowa na Wawel. W katedrze kard. Dziwisz odprawił modlitwę nad trumnami, które następnie złożony w sarkofagu znajdującym się w podziemiach.

Więcej o: