Kiedy powrót dzieci do szkół? Przemysław Czarnek zakłada, że jeszcze przed majówką

Na pytanie, kiedy dzieci wrócą do szkół, odpowiedział dziś rano minister edukacji Przemysław Czarnek. W rozmowie z TVN24 przyznał, że resort postara się jak najszybciej przywrócić naukę stacjonarną.

Przemysław Czarnek był dziś gościem programu "Jeden na jeden" w TVN24. Rozmowa dotyczyła powrotu dzieci do szkół oraz sytuacji, w której znajdują się maturzyści.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Koronawirus. Kiedy dzieci wrócą do szkół?

- Mamy nadzieję na powrót dzieci do szkół od poniedziałku 26 kwietnia. Ale stanie się tak, jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli - mówił szef resortu edukacji w rozmowie z TVN24. - Jeśli będzie utrzymywał się trend spadkowy, który widzimy od kilkunastu dni, to rzeczywiście powrót do maja wszystkich dzieci do szkół jest możliwy - dodał.

Prof. Miłosz Parczewski przed punktem badań w szpitalu przy ul. ArkońskiejProf. Parczewski: W kwietniu nie powinniśmy dopuścić dzieci I-III do szkół. Jeden wyjątek

Przemysław Czarnek przypomniał również, że decyzja o powrocie dzieci do szkół nie jest zależna od liczby zakażeń, ale dynamiki spadkowej epidemii koronawirusa. Wskazał, że decydująca jest sytuacja w ochronie zdrowia - liczy się jej wydajność w niesieniu pomocy jak największej liczbie zakażonych koronawirusem.

Przemysław Czarnek skonsultuje, czy testować maturzystów na koronawirusa

- Nauka zdalna jest na wyższym poziomie niż rok temu, ale nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej - powiedział minister. Wyjaśnił również, dlaczego luzowanie obostrzeń dotyczyło tylko przedszkoli i żłobków. Rząd chce zapobiec transmisji koronawirusa, a co za tym idzie - kontakty międzyludzkie muszą zostać ograniczone. Czarnek ocenia, że otwarcie szkół "to kolejne kilka milionów ludzi w ruchu" - przemieszczających się dzieci i rodziców.

Symbol błyskawicy ze Strajku Kobiet (zdjęcie ilustracyjne)Łódź. Dyrektor liceum zawieszony. Zakazał używania symbolu błyskawicy

Pytany o organizację matur Czarnek stwierdził, że "matury próbne pokazały, że można zachować reżim sanitarny i bezpiecznie przeprowadzić stacjonarne matury". Zapowiedział jednak, że w tej sprawie nadal będą prowadzone rozmowy. Przemysław Czarnek na pytanie o szczepienie maturzystów odpowiedział natomiast, że "w pierwszej kolejności muszą być szczepieni ci, którzy są najbardziej zagrożeni". - Będziemy rozmawiać o tym jak zabezpieczyć szkoły, jak wprowadzić jeszcze większe zasady bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo maturzystom - dodał.

Szef resortu edukacji zapowiedział również, że skonsultuje z ekspertami pomysł testowania maturzystów szybkimi testami na COVID-19.

Więcej o: