Zlot motocyklistów na Jasnej Górze. Organizatorzy zmieniają formułę, nie będzie możliwości wjazdu na błonia

18 kwietnia odbędzie się drugi w tym roku zlot motocyklistów na Jasnej Górze. W związku z pandemią koronawirusa organizatorzy postanowili zmienić formułę nadchodzącego zjazdu. Pierwszy zlot przyciągnął około 10 tysięcy miłośników jednośladów - wielu z nich stało w stłoczonej grupie i nie przestrzegało zasad bezpieczeństwa.

Co roku organizowane są dwa zloty motocyklistów - pierwszy był obchodzony w zeszłą niedzielę. Jak poinformowało w środę na Facebooku Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy, wspólnie z Klasztorem Ojców Paulinów i po konsultacji z częstochowską policją zadecydowano, że tradycyjne spotkanie motocyklistów na Jasnogórskich Błoniach nie odbędzie się.

Zobacz wideo Kiedy powrót do normalności? Lekarz podaje możliwą datę

Drugi zlot motocyklistów zmieni swoją formułę ze względu na epidemię koronawirusa i nałożone obostrzenia

Drugi zjazd motocyklistów zaplanowany na niedzielę będzie miał zmienioną formułę - zamiast spotkania amatorów jednośladów, zostanie zorganizowana wyłącznie msza święta. "W dzień zaplanowanego zjazdu, 18 kwietnia 2021 r. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji wszystkich motocyklistów - transmisja telewizyjna Mszy Św. - dostępna będzie w TVP" - przekazało stowarzyszenie.

Organizacja wyjaśniła również, że w związku z nałożonymi przez rząd obostrzeniami na teren Jasnej Góry może wejść: 50 osób do środka, a na dziedzińcu może przebywać 150 osób. "Nie będzie transmisji Mszy Św. na telebimie na błoniach i nie będzie możliwości wjazdu na błonia motocyklami!" - podkreśla stowarzyszenie. Członkowie organizacji proszą także motocyklistki i motocyklistów o "duchowe włączenie się do naszej intencji modlitewnej, związanej z ponad 80-letnią tradycją ruchu motocyklowego Częstochowy".

Na pierwszy w tym roku zjazd motocyklistów przyjechało 10 tys. osób

11 kwietnia odbył się XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty, a na Jasną Górę przyjechało ok.10 tys. uczestników, mimo trwania w Polsce trzeciej fali pandemii koronawirusa. Choć organizatorzy zadbali o wyznaczenie bezpiecznych odległości między gośćmi, to część motocyklistów łączyła się w grupy kilkuosobowe i nie przestrzegała obostrzeń, a część osób stała stłoczona, co widać m.in. na tym zdjęciu:

XVIII Motocyklowy Zlot GwiaździstyXVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty YouTube.com/Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów

Policjanci z Komendy Miejskiej w Częstochowie wylegitymowali 156 osób, ujawnili 1 przestępstwo oraz prawie 100 wykroczeń.

Gazeta.pl zapytała podkom. Sabinę Chyrę-Giereś, rzeczniczkę częstochowskiej policji, o to, dlaczego funkcjonariusze nie interweniowali, kiedy tworzyły się grupki motocyklistów. - Reagowaliśmy na bieżąco. Uczestników było 10 tys., tych grup było wiele, a nas, policjantów, niestety tylu nie było, żeby każdy policjant do każdego mógł podejść. Wykroczenia zaobserwowane przez policjantów były rozliczane. Policjant podchodził, legitymował i karał. Były wyciągane konsekwencje wobec tych osób, które nie przestrzegały obostrzeń - powiedziała podkom. Chyra-Giereś. Na miejscu było zaledwie 86 funkcjonariuszu i czterech strażników miejskich.

Więcej o: