Powrót dzieci do szkół w kwietniu? Czarnek mówił o "ogromnej szansie", prof. Gut: Nie widzę szans

Profesor Włodzimierz Gut, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, wypowiedział się na temat ewentualnego powrotu do szkół w kwietniu. Jego zdaniem swobodny dostęp do nauki stacjonarnej nie będzie możliwy w najbliższym czasie. Minister edukacji Przemysław Czarnek kilka dni temu przekonywał natomiast, że są szanse na powrót uczniów szkół podstawowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej ogłosił przedłużenie obostrzeń epidemicznych o kolejny tydzień z pewnym wyjątkiem. Od poniedziałku 19 kwietnia naukę w trybie stacjonarnym wznowią bowiem przedszkola oraz żłobki. 

Włodzimierz Gut o powrocie do szkół w kwietniu

Wirusolog Włodzimierz Gut w czwartkowym wywiadzie dla "Super Expressu" przyznał, że decyzja dotycząca otwarcia przedszkoli oraz żłobków jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ większość nauczycieli powinno być już zaszczepionych, a grupy, w których pracują, są stałe. Tym samym ryzyko transmisji wirusa jest niewielkie. 

- Co innego w grupie starszych dzieci. Tu sytuacja wygląda zgoła inaczej - mówił wirusolog. W trakcie rozmowy padło również pytanie o to, w jaki sposób rozwiązać problem rodziców, którzy nie pracują zdalnie i nie mają z kim zostawić swoich pociech. Jego zdaniem - to zjawisko korzystne.

Rząd nie chce zamykać szkół. Myśli o innych obostrzeniach (zdjęcie ilustracyjne) Powrót dzieci do szkół. Piontkowski: Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu

Proszę zwrócić uwagę, że w związku z tym, iż dzieci zostały w domach, to mobilność rodziców uległa ograniczeniu. To zjawisko korzystne. Na tę chwilę nie widzę szans, aby otworzyć szkoły i pozwolić na swobodne uczęszczanie starszych dzieci do szkół. Zwłaszcza że obecnie nie chorują już osoby starsze, a pokolenie 40-50-latków

- powiedział prof. Gut. 

Na pytanie o to, czy wirusolog popiera przedłużenie obowiązujących obostrzeń, stwierdził, że "muszą one pozostać", ponieważ zagrożenie epidemiczne nie zostało jeszcze wyeliminowane. - Oczywiście im więcej osób zostanie zaszczepionych, tym łatwiej będzie luzować obostrzenia. Musimy pamiętać, że Polska plasuje się na wysokim miejscu w rankingu zgonów - stwierdził. 

Włodzimierz Gut zaapelował również o to, aby szybko reagować, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy. Wysoka liczba zgonów wynika bowiem bardzo często ze zbyt późnej reakcji. 

Minister Czarnek: Mamy ogromną szansę na powrót do nauki stacjonarnej

Kilka dni temu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat powrotu do szkół w TV Trwam w programie "Rozmowy niedokończone". 

- Mamy ogromną szansę na to, żeby jeszcze w kwietniu wrócić do opieki stacjonarnej nad dziećmi w przedszkolach, żłobkach, ale również mamy ogromną szansę na powrót do nauki stacjonarnej w szkołach podstawowych. Mam nadzieję, że hybrydowo w całych szkołach podstawowych - mówił.

Przemysław Czarnek Minister Czarnek zapowiada likwidację deficytów w edukacji. Najpierw 1 godz.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w środę, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych będą nadal uczyć się w trybie zdalnym co najmniej do 25 kwietnia. Co dalej? Od tego będzie zależała sytuacja epidemiczna w kraju. Rządzący przekonują jednak, że luzowanie obostrzeń w pierwszej kolejności będzie dotyczyło edukacji. 

Zobacz wideo Czy dzieci wrócą w kwietniu do szkoły? "To są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń"
Więcej o: